Wykorzystywanie energii odnawialnej, pojazdy elektryczne itp.

admin
Site Admin
Posty: 3961
Rejestracja: czw sie 30, 2007 11:44 am

Wykorzystywanie energii odnawialnej, pojazdy elektryczne itp.

Postautor: admin » pt kwie 27, 2018 9:48 am

http://www.onet.pl / https://businessinsider.com.pl/motoryza ... ia/hqel56n |
Elektryczne auta z nie "eko" bateriami. Przyszłość branży zagrożona?
Samochód elektryczny miał być przyszłością motoryzacji, bo przede wszystkim miał być ekologiczny. Co jednak w sytuacji, w której okazuje się, że wcale tak nie jest? Z raportu firmy A.T. Kearney i Energy Transition Institute Battery Electric Vehicles wynika, że branża motoryzacyjna musi rozwiązać problemy z niedostatkami surowców i problematyczną utylizacją.

Eksperci A.T. Karney wskazują, że branża motoryzacyjna ma problemy z niską efektywnością. Okazuje się, że elektromobilność bardziej opłaca np. we Francji niż Polsce. Tam poziom emisji dwutlenku węgla (CO2) na jedną kilowatogodzinę wyprodukowanej energii jest niska i wynosi ok. 60g CO2/kWh. Wiąże się to z tym, że zdecydowana większość tamtejszego prądu powstaje w niskoemisyjnych elektrowniach jądrowych. Inaczej jest w Polsce, gdzie elektrownie opalane węglem kamiennym i brunatnym wiodą prym.

- W Polsce, gdzie emisja wynosi 650g CO2/kWh, w ekstremalnych przypadkach nowoczesne silniki spalinowe mogą okazać się bardziej ekologiczne, niż auta na baterie – mówi Dawid Krzysiak z warszawskiego biura A.T. Kearney.
E-samochody na bakier z ekologią?

Eksperci wskazują, że rynek samochodów elektrycznych opiera się w dużej mierze na obietnicy ekologiczności. Idea samochodów elektrycznych to przede wszystkim obietnica bycia "eko", w porównaniu z samochodami na benzynę i z silnikami diesla. Ambitne rządy, w tym również polski dążą do ograniczenia globalnej emisji CO2 poprzez wspieranie elektromobilności. Raport A.T. Kearney i Energy Transition Institute Battery Electric Vehicles wskazuje na problemy związane z emisją generowaną przez cały cykl życia produktu – od wydobycia surowców potrzebnych do produkcji samochodu, poprzez produkcję pojazdu i baterii, wykorzystanie, ładowanie i recycling.

Baterie samochodów elektrycznych opierają się na szerokiej gamie tak zwanych surowców ziem rzadkich – od litu, przez nikiel po kobalt.

Marcin Moczyróg z A.T. Kearney wskazuje, że producenci baterii zmagają się z zabezpieczeniem dostaw tych kluczowych składników, a światowy popyt już dawno przewyższył podaż. Z raportu Battery Electric Vehicles wynika, że braki surowcowe dotkną przede wszystkim kobaltu – światowe zasoby pozwalają na produkcję 300 mln aut, co pozwoli na elektryfikację maksymalnie 25 proc. z 1,2 mld wszystkich jeżdżących obecnie po drogach. Już dzisiaj ceny rosną o 150 proc. rocznie, a połowa światowej produkcji pochodzi z Demokratycznej Republiki Konga, gdzie – jak alarmują organizacje pozarządowe – do pracy przy wydobyciu często zmusza się dzieci. Wyzwanie czeka także kupujących lit. Wprawdzie światowa produkcja zwiększa się o 7 proc. rocznie, jednak by zaspokoić rosnący popyt, musiałaby osiągnąć 9 proc. wzrost.
Brak surowców, to problemy z bateriami

- Skutki niedostatku surowców ziem rzadkich nasilają się również przez brak gotowych i atrakcyjnych kosztowo systemów ponownego wykorzystania i recyclingu baterii samochodowych – mówi Dawid Krzysiak. Wskazuje on jednak, że do 2025 roku ekonomiczna efektywność recyclingu wzrośnie. Dodatkowo na rynku pojawi się duża liczba używanych baterii, a już dzisiaj trwają pierwsze prace nad możliwościami ich zagospodarowania.

Krysiak podkreśla, że samochody elektryczne to przyszłość, ale ta przyszłość będzie wymagała również zmian w polskim miksie energetycznym, obecnie opartym głównie na paliwach kopalnych – podsumowuje Krzysiak.
Drugie życie zużytych baterii

Okazuje się, że wiele firm już teraz pracuje nad tym w jaki sposób wykorzystać zużyte baterie. Nissan wpadł na pomysł oświetlenia ulic japońskiego miasta Nama, montując w latarniach ulicznych baterie z zużytych samochodów elektrycznych, głównie Nissana Leaf. Lampy są niepodłączone do systemu ulicznego, a zasilane są poprzez ogniwa fotowoltaiczne. Magazynami energii są stare baterie z samochodów elektrycznych.

Nissan jeszcze wcześniej we współpracy z firmą Eaton opracował własną wersję domowego magazynu energii o nazwie xStorage Home. Na początku ubiegłego roku koncern motoryzacyjny podpisał wraz z Eaton i The Mobility 10-letnią umowę z Amsterdam Arena, na dostarczanej zasilania awaryjnego, pochodzącego z akumulatorów Nissan Leaf. Nowy system xStorage Buildings będzie wykorzystywać 280 akumulatorów.
| Paweł Bednarz

http://www.benchmark.pl/aktualnosci/fre ... -2018.html | 2017-12-27
Polacy zapowiadają solarną rewolucję (z grafenem w tle)
Polska firma FreeVolt zapowiada rychłe wprowadzenie grafenowych ogniw fotowoltaicznych, które mają zdumiewać wydajnością.

Na drugą połowę 2018 roku polska firma FreeVolt planuje debiut nowych ogniw fotowoltaicznych, w których wykorzystany zostanie grafen. To właśnie dzięki niemu wydajność nawet przy nieco gorszej pogodzie ma być wyższa o 30-50 proc. w porównaniu do obecnych rozwiązań.

Jakie są koszty? Co ciekawe, Polacy twierdzą, że są w stanie osiągnąć taką wydajność bez znaczącego podwyższania ceny samych ogniw. Prawdopodobnie początkowo będzie trzeba nałożyć nieco wyższą cenę (ale mówimy tu jedynie o 5-7 procentowym wzroście przy – przypomnijmy – co najmniej 30-procentowym wzroście wydajności).

Rynek z potencjałem
Rynek fotowoltaiki dynamicznie rośnie, a według GTM Research w tym roku panele słoneczne na świecie osiągną dwa razy większą moc niż trzy lata temu. FreeVolt ma nadzieję, że zdoła przyłożyć się do popularyzacji tego odnawialnego źródła energii.

Jak zwraca uwagę polski zespół, ogniwa grafenowe sprawdzą się przede wszystkim w naszym klimacie, gdzie dominuje zachmurzone niebo. Nie pozostaje zatem nic innego jak tylko czekać na ich rynkowy debiut.
| Źródło: Money, FreeVolt. Foto: FreeVolt


http://www.telepolis.pl/wiadomosci/graf ... 40966.html | 2 Stycznia 2018
Grafenowy akumulator naładujesz w 5 sekund
Polscy naukowcy opracowali autorską metodę wytwarzania grafenu, która została opatentowana. Duże ilości tego materiału mogą być wytwarzane w specjalnych reaktorach w Łodzi i Warszawie. Są one zdolne do nanoszenia w sposób ciągły dużych, półmetrowych warstw grafenu o grubości jednego atomu.

Poza naszym krajem nie ma dzisiaj dostępnych technologii, które w taki sposób, przy takiej jakości i optymalizacji ceny mogłyby wytworzyć grafen wielkości półmetrowej płachty o grubości jednego atomu - twierdzi przedstawiciel FreeVolt.
| źródło: http://www.telepolis.pl/wiadomosci/graf ... 40966.html


https://www.tabletowo.pl/2017/08/16/aku ... y-bateria/ |
Baterie cynkowo-powietrzne mają jeszcze kilka przewag nad swoimi bardziej „tradycyjnymi” krewniakami. Oprócz niższych kosztów produkcji, są one również kilkukrotnie pojemniejsze – nawet do pięciu razy. Do tego są także znacznie bezpieczniejsze oraz o wiele bardziej przyjazne środowisku, ponieważ w większości składają się z naturalnych elementów.


10.01.2017 r.
ŚMIERTELNY SMOG
W wielu miastach dopuszczalne poziomy dotyczące ilości pyłu w powietrzu przekroczone są ponad 20-krotnie. Sytuacja będzie ulegać dalszemu pogarszaniu.


[Trzeba obniżyć cenę ropy, benzyny, samochodów, węgla, uruchomić nowe kopalnie, elektrownie opalane węglem, zwiększyć produkcję "szybkich śmieci", PKB!... - red.]

29.01.2017 r.
Większe polskie miasta, w których czynnik PM1O został przekroczony 141 - 200 razy to dodatkowo: Kościerzyna (woj. pomorskie), Bydgoszcz, Piła, Poznań, Wrocław, Małogoszcz (woj. świętokrzyskie) i Mielec.

Rewolucja. Ta elektrownia nie wypuści ani grama CO2 do atmosfery
Dwutlenek węgla pozyskiwany jest z opuszczającej kominy elektrowni pary wodnej i używany do produkcji sody oczyszczonej, stosowanej m.in. podczas wytwarzania szkła, detergentów i plastiku.
Inwestowanie w rozwój podobnych technologii może zmniejszyć światową emisję dwutlenku węgla nawet o 10 procent.
http://www.wp.pl / http://www.o2.pl/artykul/rewolucja-ta-e ... 621136001a


Wielka Brytania jako pierwsza postawiła na energię odnawialną. Miała postawionych więcej turbin wiatrowych niż jakikolwiek inny kraj, do tego dochodziły farmy paneli słonecznych z o wydajności zbliżonej do siedmiu reaktorów jądrowych. Brytyjski rząd chce wyłączyć wszystkie elektrownie węglowe do roku 2025.
http://www.money.pl/gospodarka/unia-eur ... 04373.html | 21.04.2017


http://www.polska2041.pl/energia/news-m ... Id,2237949 | 30.07.2016
Polskie Sieci Elektroenergetyczne prognozują, że tylko do 2020 r. trzeba będzie wycofać bloki wytwórcze o mocy od 3 do 6,6 GW. Do 2035 r. zagrożone jest nie tylko utrzymanie bezpiecznego poziomu rezerw w systemie, ale nawet to, czy polskie elektrownie będą w stanie pokryć całe krajowe zapotrzebowanie na prąd.

[Jest okazja zainwestować w efektywne odnawialne źródła energii. - red.]

10.05.2017 r.: "Polski sektor energetyczny potrzebuje 240 mld zł inwestycji."

lista kopalni do zamknięcia będzie długa
https://www.google.pl/search?client=ope ... d%C5%82uga


Obrazek

http://technowinki.onet.pl/vortex-bezlo ... owa/kqpbep | 18.05.2015
Vortex: bezłopatkowa turbina wiatrowa
Obrazek
Maszt wykonano z włókien szklanych oraz włókna węglowego i dzięki odpowiedniej konstrukcji może wibrować poruszany wiatrem. W jego podstawie wbudowano dwa pierścienie magnesów działających jak nieelektryczny silnik. Gdy maszt oscyluje w jedną stronę, magnesy ciągną go w przeciwnym kierunku, co zapewnia jego ruch niezależnie od prędkości wiatru. Tworzona w ten sposób energia kinetyczna, jest następnie zmieniana w prąd w specjalnym alternatorze.

http://www.onet.pl / http://rwelab.forbes.pl/elektrownia-wia ... 0,1,1.html |
Słupy, które generują prąd. Pomysł elektrowni wiatrowej bez wirnika
Za pomysłem bezłopatkowej turbiny "Bladeless" stoi hiszpańska firma Vortex. Jej produkt wygląda jak wielki słup, bez żadnych wystających elementów. Założeniem projektu była rezygnacja z łopat wirnika, przy zachowaniu efektywności konstrukcji. Pomysł spotkał się z ciepłym przyjęciem i rozbudził nadzieję, że kiedyś uda mu się zastąpić tradycyjne turbiny wiatrowe, które w związku z hałasem i infradźwiękami są czasem krytykowane przez okolicznych mieszkańców

Jak dzia­ła ów sys­tem? In­ży­nie­ro­wie za­pro­jek­to­wa­li go w ten spo­sób, aby wy­ko­rzy­sty­wał tzw. wi­ro­wość, czyli efekt za­wi­ro­wań po­wie­trza wokół masz­tu, zmie­nia­jąc go w ener­gię ki­ne­tycz­ną.

Nie po­trze­bu­je więc żad­nych prze­ło­żeń, pasów ani na­pę­dów. Nie ma żad­nych ru­cho­mych czę­ści, co ozna­cza niż­sze kosz­ty eks­plo­ata­cji, a w efek­cie jesz­cze tań­szą ener­gię. Re­duk­cji ulec mają kosz­ty utrzy­ma­nia urzą­dze­nia, a także kosz­ty pro­duk­cji.

Twór­cy tego no­we­go roz­wią­za­nia ob­li­czy­li, że ener­gia ge­ne­ro­wa­na przez bez­ło­pat­ko­wą kon­struk­cję może być nawet o po­ło­wę tań­sza od ener­gii wy­twa­rza­nej przez kla­sycz­ne tur­bi­ny wia­tro­we. Mniej­szy bę­dzie rów­nież tzw. „ślad śro­do­wi­sko­wy”.

Z pewnością wydajność "Bladeless" będzie jednak niższa niż konwencjonalnych turbin. Vortex przyznaje, że jeden maszt wyprodukuje niemal 30 proc. energii mniej. Niewielka moc urządzenia może być zrekompensowana przez możliwość ustawienia większej liczby "słupów" bardzo blisko siebie, co jest niemożliwe przy normalnych turbinach. Według producentów wysoki na 12 metrów maszt będzie w stanie "przechwycić" około 40 procent siły wiatru wiejącego z prędkością 41 km/h.

Pieniądze na produkcję "Bladeless" Vortex zbiera za pomocą serwisu crowdfundingowego.

[To rozwiązanie można zastosować także do wykorzystywania energii fal morskich. - red.]


Vortex Bladeless - nowa elektrownia wiatrowa - HORYZONT ZDARZEŃ #14

https://www.youtube.com/watch?v=gRVgH8rGmJA | 15.06.2015


Polenergia coraz bliżej budowy drugiej farmy wiatrowej na Bałtyku
Grupa Polenergia uzyskała decyzję środowiskową dla - drugiej już - farmy wiatrowej, które chce zbudować na Bałtyku. Na początku obie mają liczyć w sumie 120 turbin o łącznej mocy do 1200 MW. Budowa może ruszyć w 2019 r. Będą to pierwsze polskie morskie farmy wiatrowe.
http://www.wp.pl / http://www.money.pl/gospodarka/wiadomos ... 07046.html | 25.04.2017

Mogą pobić farmy wiatrowe. Znaleźli sposób na pozyskiwanie energii z fal morskich
W przeciwieństwie do wiatraków stawianych na morzu, nie potrzebują sztywnego połączenia z lądem, a na dodatek nie zniszczy ich żaden sztorm. Po trzecie pływaki można łączyć i przepinać jak klocki Lego, budując nieograniczone systemy zasilające miasta czy fabryki. To właśnie Wave-Eco - technologia, nad którą pracuje Centrum Innowacji Akademii Morskiej w Szczecinie.
http://www.wp.pl / http://www.money.pl/gospodarka/wiadomos ... 06253.html | 26.04.2017

Start-up opracował innowacyjny sposób produkcji prądu z morskich fal
Inżynierowie hiszpańskiego start-upu wykorzystują w tym celu indukcję elektromagnetyczną, dzięki której boje są w stanie produkować prąd w każdych warunkach atmosferycznych, bez względu na wysokość fal.
http://www.onet.pl / http://innogy.forbes.pl/odnawialne-zrod ... 9,1,1.html | 10.05.2017


http://www.wp.pl / http://www.money.pl/gospodarka/wiadomos ... 31192.html | 06.01.2017,
Chiny zainwestują w OZE 361 mld dolarów. W Polsce inwestycje siadły

- Tylko w 2015 roku w OZE na świecie zainwestowano ponad 285 mld dolarów. Trendy są więc dobrze znane i jasno określone. Im szybciej to zrozumiemy, tym więcej na tym zyskamy. Na razie rząd całkowicie zablokował inwestycje w nowoczesne i wydajne elektrownie wiatrowe, a istniejące wiatraki postawił na granicy bankructwa. Żaden racjonalnie działający kraj nie postępuje w ten sposób z instalacjami, które nie tylko zwiększają bezpieczeństwo energetyczne produkując energię lokalnie, ale i robią to w sposób nie zanieczyszczający atmosfery, co ma niebagatelne znacznie dla zdrowia nas wszystkich – mówi WP money prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Wojciech Cetnarski.

- Sami tylko inwestorzy z branży energetyki wiatrowej zainwestowali do tej pory nad Wisłą 34 miliardy złotych, a wiatraki które dzięki temu powstały każdego roku, przynoszą ok. 680 mln zł z samych tylko wpływów podatkowych. To nie powinien jednak być koniec. Polska ma ogromny potencjał do dalszego rozwijania OZE, a jedyne czego potrzebują inwestorzy to stabilność przepisów i brak blokad inwestycyjnych – dodaje.
| Agata Kalińska


„Spotkanie gigantów” – Audi, BMW, Daimler AG, Ford i Porsche
Grupa Audi, Grupa BMW, Daimler AG, Ford Motor Company i Porsche planują utworzenie joint venture, którego zadaniem będzie budowa w Europie sieci stacji wysokich napięć umożliwiającej ładowanie pojazdów elektrycznych.
Budowa rozpocznie się w 2017 roku. W pierwszym etapie, planuje się uruchomienie ok. 400 stacji w całej Europie. Do roku 2020, klienci mają zyskać dostęp do tysięcy punktów ładowania wysokiej mocy. Stacje ładujące wzdłuż autostrad i często uczęszczanych dróg tranzytowych będą dostępne powszechnie, umożliwiając tym samym elektryczną jazdę na długich trasach. Ładowanie ma być tak dalece zaawansowane, by w przyszłości przebiegało równie komfortowo jak tradycyjne tankowanie paliwa.
http://wrc.net.pl/spotkanie-gigantow-elekt | 30 LISTOPADA 2016

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Polski grafen dla biomedycyny i motoryzacji
http://biznes.onet.pl/wiadomosci/kraj/p ... cji/w6hhcf | 07.01.2016

admin
Site Admin
Posty: 3961
Rejestracja: czw sie 30, 2007 11:44 am

Re: Wykorzystywanie energii odtwarzalnej, pojazdy elektryczne itp.

Postautor: admin » pt kwie 27, 2018 9:49 am

Polska to najlepsze miejsce na rewolucję w transporcie. Pomysł Polaka doceniony przez prezesa Tesli
Hyperloop to coś pomiędzy samolotem, pociągiem i metrem. Kapsuła z pasażerami ma poruszać się w specjalnie wybudowanej tubie, w której obniża się ciśnienie. Dzięki temu warunki przypominają te, w których latają samoloty na wysokości 10 km.
http://www.wp.pl / http://www.money.pl/gospodarka/wiadomos ... 89953.html | 30.03.2017


Najprostszy elektryczny Pociąg na świecie
https://www.youtube.com/watch?v=J9b0J29OzAU | 26 sie 2014


2009 r.
NAJEKONOMICZNIEJSZY ŚRODEK TRANSPORTU: MAGNETYCZNO-PRÓŻNIOWO-TUNELOWY
Zaletami takiego rozwiązania są: możliwość osiągania b. dużych prędkości, brak hałasu, minimalne wibracje, odzyskiwanie energii hamowania, małe koszty eksploatacji.
W przypadku zastosowania w transporcie miejskim.
Pajęczynowa sieć połączeń, składająca się z 2. niezależnych sieci, ma następujące zalety: brak krzyżujących się, w danej sieci, połączeń – co zapewnia prostotę wykonania, obsługi, duże bezpieczeństwo i oszczędność czasu, oraz ułatwia, nawet pierwszy raz korzystającym szybkie zorientowania się w połączeniach, a więc i dotarcie do celu. Można też zastosować pojedyncze tory do ruchu wahadłowego pojazdów – tzn. tam i z powrotem (sieć promienista (zielona)) oraz naprzemiennie kolistego – tzn. co drugi tor w przeciwną stronę (sieć kolista (niebieska)). Zaletą zastosowania torów prostoliniowych jest brak oddziaływania siły odśrodkowej podczas przejazdu, ich prostsza konstrukcja i możliwość osiągnięcia większej prędkości. W razie modernizacji, remontu, awarii dowolnego odcinka przejazdu, można dotrzeć na mse inną trasą. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie na dłuższych trasach, jako uzupełnienie innego transportu.

Obrazek

ELEKTROWNIA WIATROWO-POMPOWO-WODNA, WYKORZYSTYWANIE TURBIN O PIONOWEJ OSI OBROTU, ENERGII SPRĘŻONEGO POWIETRZA, WODY, POLA MAGNETYCZNEGO, GEOTERMICZNEJ I INNYCH
http://www.wolnyswiat.pl/9h2.html


http://www.eioba.pl/a90410/wladza_na_zi ... duch_epoki
Organizacja zwana ET3 (Technologie Tunelowego Transportu Próżniowego)
...która ma swój wkład w Projekt Venus...
...opracowała MagLev jeżdżący w tunelu cylindrycznym...
...zdolny podróżować bez tarcia z prędkością dochodzącą do 6.400 km/h...


POCIĄG W UNIESIENIU (1/3)
Pierwsza część tryptyku nt. magnetycznej lewitacji (maglevu). Pociąg unoszący się nad torowiskiem i mknący dzięki magnesom nadprzewodzącym, to najbardziej obiecująca technologia, która odmieni światowy transport.
http://jeznach.neon24.pl/post/64876,poc ... sieniu-1-3 | 08.06.2012

POCIĄG W UNIESIENIU (2/3)
Niecierpliwi komentatorzy już po pierwszej części wyciągnęli wszystkie wnioski, a tu przed nami dopiero drugi odcinek tryptyku nt. maglevu i dalsze szczegóły techniczne. O kosztach będzie w trzecim.
http://jeznach.neon24.pl/post/64975,poc ... sieniu-2-3 | 09.06.2012

POCIĄG W UNIESIENIU (3/3)
Starzy inżynierowie mają takie powiedzenie: skonstruować statek kosmiczny albo zderzacz hadronów to każdy głupi potrafi. Znaleźć na to fundusze – to jest dopiero sztuka! Oto ostatni odcinek tryptyku o maglevie.
http://jeznach.neon24.pl/post/65135,poc ... sieniu-3-3 | 11.06.2012

http://biznes.onet.pl/wiadomosci/transp ... m-h/12fvkp | 12.05.2016 r.
Pierwsze testy ultraszybkiego pojazdu. Docelowo ma pędzić ponad 1200 km/h
Okolice Las Vegas, USA. Na pustyni w okolicach Las Vegas odbył się pierwszy test silnika w projekcie Hyperloop One. Spółka o tej samej nazwie planuje budowę oraz rozwój technologii ultraszybkiego środka transportu. Ludzie mieliby podróżować w kapsułach przemieszczających się w stalowej rurze, w której panuje bardzo niskie ciśnienie.

admin
Site Admin
Posty: 3961
Rejestracja: czw sie 30, 2007 11:44 am

Re: Wykorzystywanie energii odtwarzalnej, pojazdy elektryczne itp.

Postautor: admin » pt kwie 27, 2018 9:52 am

Wodór produkowany z wiatru zasili samochody pod Londynem
Co zrobić nadwyżkami zielonej energii? Na przykład wykorzystać je do wytwarzania wodoru dla samochodów w rozproszonej sieci urządzeń ustawianych przy drogach. Pierwsze już działają od lutego na autostradzie pod Londynem.
http://www.wp.pl / http://www.money.pl/gospodarka/wiadomos ... 01461.html | 17.04.2017

admin
Site Admin
Posty: 3961
Rejestracja: czw sie 30, 2007 11:44 am

Re: Wykorzystywanie energii odtwarzalnej, pojazdy elektryczne itp.

Postautor: admin » pt kwie 27, 2018 9:55 am

Smog odpuścił, ale trujący ozon atakuje. Winne stare samochody i plany rządu
http://www.wp.pl / http://www.money.pl/gospodarka/wiadomos ... 11017.html | 02.05.2017


Pojazdy elektryczne objęte będą zerową stawką akcyzy - przewiduje projekt ustawy o elektromobilności, przekazany do konsultacji.
http://biznes.interia.pl/makroekonomia/ ... 07993,2156 | 27.04.2017


Rząd stawia na samochody elektryczne
http://moto.wp.pl/rzad-stawia-na-samoch ... 482547841a | 27-04-2017


Koniec z ładowaniem elektrycznych aut!
Same będą wytwarzać prąd dzięki wykorzystywaniu metanu/wodoru.
http://motoryzacja.interia.pl/samochody ... Id,2387433 | Czwartek, 27 kwietnia 2017


Silnik elektryczny do roweru w piaście Magic Pie 4, 1000W 1 779,00 zł (zestaw)

Obrazek


skuter elektryczny
https://www.google.pl/search?client=ope ... 8&oe=UTF-8


Spalinowe lokomotywy przestaną dymić na 300 km linii kolejowych, które PKP PLK zelektryfikują w najbliższych latach.
http://www.wp.pl / http://www.money.pl/gospodarka/wiadomos ... 11630.html | 04.05.2017

Polskie elektryczne autobusy ruszają do Francji
Pod koniec tego roku dwa elektryczne autobusy Solaris Urbino 8,9 wyjadą na ulice miasta Frontignan. Francja to już ósme europejskie państwo, w którym będą jeździć bezpieczne dla środowiska autobusy produkowane w Polsce.
http://biznes.onet.pl/wiadomosci/transp ... cji/2ryq86 | 5 maja 2017

Już za dwa lata mieszkańcy Wiednia będą przewożeni komunikacją miejską bez kierowcy. Bezzałogowe autobusy mają kursować na liniach miejskich w nowej dzielnicy Seestadt Aspern.
http://biznes.onet.pl/wiadomosci/transp ... niu/h0fcem | 12 maja 2017

admin
Site Admin
Posty: 3961
Rejestracja: czw sie 30, 2007 11:44 am

Re: Wykorzystywanie energii odtwarzalnej, pojazdy elektryczne itp.

Postautor: admin » pt kwie 27, 2018 9:57 am

Koniec psucia się sprzętów tuż po gwarancji? Jesteśmy na progu rewolucji
Zamiast kupować żarówkę, będziesz kupować światło. Zamiast kupić parę jeansów, wynajmiesz je. Zamiast kupić dywan, kupisz usługę zapewnienia ci odczuć, jakie daje dywan. Jesteśmy na progu rewolucji, która produkty zamienia w usługi. To oznacza, że producentom w końcu nie będzie się opłacało postarzać przedmiotów tak, żeby psuły się tuż po gwarancji
http://www.wp.pl / http://www.money.pl/gospodarka/ngospoda ... 12529.html | 07.05.2017


Hiperdźwiękowe kapsuły zabiorą pasażerów z Nowego Jorku do Pekinu w 2 godziny
Amerykańskie konsorcjum ET3 Global Alliance chce wprowadzić "kosmiczne podróże na Ziemi". System w dużej mierze przypomina kolejkę Hyperloop, lecz kapsuły będą poruszały się w rurach z prędkością hiperdźwiękową, tj. mniej więcej 6 razy szybciej niż Hyperloop. W nieprawdopodobnie krótkim czasie będziemy mogli dotrzeć w dowolne miejsce na świecie.

Projekt zakłada, aby lewitujące kapsuły wielkości samochodu osobowego poruszały się w rurach, w których usunięte zostanie powietrze, dzięki czemu zlikwidowany zostanie opór aerodynamiczny.
Kapsuły o masie 180 kilogramów będą mogły przewozić do 6 pasażerów jednocześnie lub ładunek o masie 360 kilogramów. Evacuated Tube Transport będzie można wykorzystać jako transport dla ludzi oraz system dostawy przesyłek w rekordowo krótkim czasie - paczka z USA dotarłaby do dowolnego kraju na świecie w mniej niż 24 godziny.
Kolejka napędzana prądem elektrycznym będzie przede wszystkim szybka, ale również cicha i bezpieczna. Dzięki zastosowaniu bardzo lekkich materiałów, budowa Evacuated Tube Transport ma być stosunkowo tania a sam przewóz ma kosztować mniej niż podróż samolotem. ET3 Global Alliance zakłada, że kolej na terenie Stanów Zjednoczonych będzie mogła mknąć z prędkością 600 km/h i pozwoli zabrać pasażerów jednego wybrzeża do drugiego w 45 minut. Jednak Evacuated Tube Transport będzie przede wszystkim transportem międzykontynentalnym - kapsuły mają przewozić ludzi w odległe rejony świata z ogromną prędkością 6 500 km/h. Obliczono, że podróż z Cincinnati w stanie Ohio do indyjskiego miasta Agra potrwa 3 godziny a sam przewóz ma kosztować 50 dolarów.
http://nt.interia.pl/technauka/news-hip ... Id,2394171 | 21 maja 2017

Konsorcjum zakłada, że za 5 lat hiperdźwiękowa kolejka pozwoli połączyć największe miasta a za 10 lat ma powstać sieć łącząca największe kraje na świecie.

ET3 Worldwide tube transportation project
https://www.youtube.com/watch?time_cont ... 1HbmuKhRbk | 20 kwi 2012

Introduction to ET3
https://www.youtube.com/watch?v=BAN0QWpx6x0 | 28 lut 2014
| Tylkonauka.pl


[Więc kolejny raz apeluję, m.in. z tego powodu, by nie ("")inwestować w drogi dla pojazdów kołowych (...)! - red.]

admin
Site Admin
Posty: 3961
Rejestracja: czw sie 30, 2007 11:44 am

Re: Wykorzystywanie energii odtwarzalnej, pojazdy elektryczne itp.

Postautor: admin » pt kwie 27, 2018 9:57 am

Obrazek

http://moto.wp.pl/renault-bezprzewodowe ... 445670017a | 26.05.2017
Renault: bezprzewodowe ładowanie rozwiąże problem zasięgu aut elektrycznych
Jak tłumaczą pomysłodawcy tego rozwiązania, dynamiczne ładowanie pozwala doładować baterie samochodowe dzięki instalacjom wbudowanym w nawierzchnię dróg. Dzięki nim samochody będą uzupełniać zapasy prądu podczas jazdy. W przypadku rozpowszechnienia tego rozwiązania stanie się ono przełomem w motoryzacji - uważają twórcy.

Zrealizowany przez Renault pomysł nie jest nowy. Bezprzewodowe ładowanie telefonów jest doskonale znane. Pomysł trafił już nawet do motoryzacji. Są na świecie firmy, które oferują systemy bezprzewodowego ładowania do najpopularniejszych samochodów o napędzie elektrycznym z Nissanem Leafem na czele.

Swoje plany ma również Mercedes. Niemiecki producent zapowiedział model S500 z opcją bezprzewodowego ładowania. Miejsce postojowe będzie musiało być wyposażone w infrastrukturę wytwarzającą pole elektromagnetyczne, a cewka będąca na wyposażeniu samochodu zamieni je na energię elektryczną, która trafi do akumulatorów.

Pewne jest, że wszystkie większe firmy motoryzacyjne mają swój program opracowania bezprzewodowego ładowania samochodów elektrycznych czy hybryd typu plug-in. Na przykład BMW chce zaproponować takie rozwiązanie w serii 5. Wiadomo też, że nad swoimi projektami pracuje Volvo i Honda.

Jak przekonują specjaliści, do zapewnienia bezproblemowej jazdy w miastach i terenach podmiejskich wystarczy wyposażenie 25 proc. ich długości w infrastrukturę ładowania. Gorzej będzie na autostradach. Podczas szybkiej jazdy konieczność łamania oporu powietrza sprawia, że samochód ma większe zapotrzebowanie na energię. W efekcie trzeba byłoby umieścić infrastrukturę ładującą na 50 proc. długości autostrad czy dróg ekspresowych.

Według mediów minie co najmniej 10 lat, zanim ta technologia zostanie upowszechniona. Z badania przeprowadzonego w 2015 roku przez brytyjski zarząd autostrad wynika, że będzie to też drogie przedsięwzięcie - zamontowanie instalacji dynamicznego ładowania na kilometrze drogi może kosztować od 450 tys. dolarów do 550 tys. dolarów.
Źródło: PAP, "Automotive Newsw Europe"

admin
Site Admin
Posty: 3961
Rejestracja: czw sie 30, 2007 11:44 am

Re: Wykorzystywanie energii odtwarzalnej, pojazdy elektryczne itp.

Postautor: admin » pt kwie 27, 2018 10:00 am

produkcja grafenu 100 razy tańsza
https://www.google.pl/search?client=ope ... a%C5%84sza

Stworzono materiał wytrzymalszy i tańszy
Nasze odkrycie pokazuje, że ten cudowny materiał ma podobne właściwości do krzemu, ale jest stabilniejszy chemicznie, lżejszy, elastyczniejszy oraz mniej podatny na uszkodzenia.
Przełomowa technologia opiera się na kilku podstawowych elementach. Główną składową są tutaj molekuły półprzewodzących fulerenów. Łączy się je z grafenem lub azotkiem boru.
https://www.o2.pl/hot/koniec-z-pekaniem ... 325679233a | 02.06.17


Nowe autobusy elektryczne wyjadą na ulice Krakowa
http://motoryzacja.interia.pl/raporty/r ... Id,2426921 | 09.08.2017


Mandat za deskorolkę czy hulajnogę? Ministerstwo ma już nowe prawo drogowe i zmierzy prędkość
Deskorolki, hulajnogi, wrotki, rolki i segwaye na celowniku Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.
http://auto.dziennik.pl/prawo-na-drodze ... prawo.html | 13.02.2017

https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/po ... li=BBr5MK7


http://tu.swinoujscie.pl/2017/08/elektr ... -drogowym/ | 24 sierpnia 2017
Elektryczne hulajnogi i seagwaye a prawo o ruchu drogowym
winoujscy policjanci przestrzegają przed konsekwencjami poruszania się po drogach publicznych, w strefach zamieszkania czy strefach ruchu urządzeniami typu seagway i elektryczna hulajnoga. Zgodnie z obowiązującymi przepisami to pojazdy nie dopuszczone do ruchu i jeżdżąc nimi popełniamy wykroczenie.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami poruszanie się urządzeniami typu elektryczna hulajnoga czy seagway po drogach publicznych, w strefach zamieszkania oraz w strefach ruchu jest zabronione. Policjanci reagują na takie wykroczenia pouczając bądź nakładając mandat karny – taryfikator przewiduje wysokość mandatu od 20 do 500 zł.

Dzielnicowi oraz policjanci ruchu drogowego rozmawiali z właścicielami wypożyczalni na terenie Świnoujścia i informowali, że osoby wypożyczające elektryczną hulajnogę czy seagwaya nie mogą poruszać się po drogach, o czym właściciel powinien ich poinformować.

Kilka dni temu przy ulicy Słowackiego doszło do zdarzenia drogowego, w którym uczestniczył samochód oraz hulajnoga napędzana silnikiem elektrycznym, w którym na szczęście nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń.

W przypadku kolizji bądź wypadków drogowych z udziałem urządzeń nie dopuszczonych do ruchu, oprócz grzywny, trzeba liczyć się z faktem, że ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania. Dlatego zanim zdecydujemy się na podróżowanie po drogach hulajnogą bądź seagwayem, zastanówmy się najpierw nad wszystkimi konsekwencjami takiego zachowania.

asp. sztab. Beata Olszewska
oficer prasowy KMP w Świnoujściu


Hulajnogi na bakier z prawem o ruchu drogowym!
https://www.youtube.com/watch?v=lgGl2bfAYR4 | 25 sie 2017

Kiedy rowerzysta może poruszać się po chodniku?
https://www.youtube.com/watch?v=3XsBKzRUsy4 | 15 lip 2016


http://www.klimatdlaziemi.pl
Koszt transportu samochodem osobowym jest w rzeczywistości wyższy niż płacą za to użytkownicy samochodów – bezpośredni koszt jednego kilometra jest pokrywany w zaledwie 25 procentach przez użytkownika samochodu, resztę kosztów ponosi społeczeństwo.

[Np. koszty budowy dróg, utrzymywania policji, opłacania sądów, utrzymywania więzień z zawartością, koszty wypadków, w tym hospitalizacji, wypłacania chorobowego, rent, skutki katastrof ekologicznych, skażeń, zatruć, w postaci leczenia, utrzymywania na rencie, w tym upośledzonych, chorowitych dzieci, koszty leczenia, utrzymywania na rencie w związku z skutkami hałasów + skutki, konsekwencje, w tym zniszczenia, koszty wojenne o ropę! – red.]

Polska traci 50 mld zł rocznie z powodu wypadków drogowych. Śmierć jednej osoby to strata ponad 2 mln zł.
To także olbrzymie koszty dla gospodarki, przekraczające już 3 proc. polskiego PKB.

http://www.wpl.pl / https://www.money.pl/gospodarka/wiadomo ... 83892.html | 01.11.2017


Zanieczyszczenie powietrza powoduje śmierć dwóch milionów osób rocznie (z tego 45 tys. Polaków).
600 tysięcy dzieci umiera rocznie z powodu chorób spowodowanych zanieczyszczeniami atmosfery - alarmuje raport UNICEF
Jak szacuje UNICEF w ostatnim raporcie, jedno na siedmioro dzieci na świecie, łącznie około 300 milionów, żyje na obszarach, gdzie powietrze można uznać za toksyczne. Takie, w którym stężenie pyłów i niebezpiecznych dla zdrowia substancji ponad sześciokrotnie przekracza międzynarodowe normy.

Polska ma najgorszej jakości powietrze w UE. Kosztuje to krajową gospodarkę 40-120 mld euro rocznie.

Ile miejsca zajmuje hulajnoga/skuter elektryczny, rower elektryczny itp., a ile samochód...

Itp., itd.

[Jednym z kluczowych problemów ludzkości jest brak zdolności do prawidłowego ustalenia hierarchii ważności i na tej podstawie wartości... - red.]


https://pl.wikipedia.org/wiki/Hulajnoga_elektryczna
Hulajnoga elektryczna – jednośladowy, dwukołowy pojazd elektryczny, który nie wymaga rejestracji oraz prawa jazdy (przed 19 stycznia 2013 karty motorowerowej), o ile jego moc nie przekracza 250 W[1]. W Polsce można poruszać się nią po chodnikach i ścieżkach rowerowych[2][3].


http://www.jednoslad.pl/rejestracja-skutera-co-i-jak/
Jak zarejestrować skuter?
Sprawa wydaje się i jest faktycznie bardzo prosta.
Wraz z zakupem skutera otrzymujemy fakturę vat wystawioną na nazwisko kupującego, lub kupujących (współwłaściciel). Do tego również wyciąg z homologacji pojazdu, oraz, ew. oświadczenie celne (dotyczy pojazdów wyprodukowanych poza RP).

Warto od razu również pomyśleć o obowiązkowym ubezpieczeniu OC. To akurat nie stanowi problemu, w większości urzędów agencje ubezpieczeniowe są już na miejscu. Jest tam do wyboru kilka polis, różnych towarzystw. W przypadku PZU ubezpieczenie OC i dodatkowe NWW to koszt około 80-90 PLN (zniżka 0%). Te wszystkie czynności w moim przypadku nie zajęły nawet 20 minut. Wszystko załatwiłem od ręki i za jednym razem.

Aż sam się zdziwiłem, że rejestracja skutera i każdego innego pojazdu jest tak szybka.

Więcej w dziale: Rejestracja Skutera.

Wraz z kompletem tych dokumentów udajemy się do Urzędu Miasta, lub Starostwa Powiatowego. Tam dołączamy do wglądu dowód osobisty. Następnie po opłaceniu tablicy, czasowego dowodu, nalepki (łącznie około 100 PLN) udajemy się po odbiór kompletu dokumentów wraz z „blachą”. Warto zaznaczyć, że pierwszy dowód rejestracyjny będzie tylko zwykłym kawałkiem papieru. To tzw. pozwolenie czasowe. Jest ono ważne miesiąc. Po tym czasie wraz z polisą OC (do wglądu) udajemy się po tzw. twardy dowód. Ważny bezterminowo.


hulajnoga elektryczna z homologacją
https://www.google.pl/search?q=hulajnog ... 8wf-g7PgCQ

https://hulajnogilatola.pl/hulajnoga-el ... p-118.html
Każdy model SXT 1000XL EEC posiada homologację - certyfikat UE umożliwiajacy rejestrację hulajnogi w wydziale komunikacji i transportu drogowego, dzięki czemu można legalnie używać tej hulajnogi na drogach publicznych. Należy pamiętać, że ten model musi być ubezpieczony i zarejestrowany w celu wykorzystania go zgodnie z prawem jako motorower. Prowadzenie tego modelu hulajnogi, gdy jest zarejestrowany, wymaga posiadania ważnego prawa jazdy na motorower. W zależności od kraju użytkowania, wymagania mogą się różnić.


https://www.prawodrogowe.pl/informacje/ ... ie-transpo | 6 października 2016
Obszerna nowela kodeksu drogowego. A w niej np. urządzenie transportu osobistego

Zakres zmian: A tu:
* pieszy poruszający się przy użyciu urządzenia transportu osobistego może poruszać się jedynie po drodze dla rowerów, a w przypadku ruchu z prędkością pieszego także: 1) po chodniku lub poboczu, o szerokości co najmniej 2,5 m; 2) po drodze dla pieszych lub drodze dla rowerów i pieszych; w strefie zamieszkania korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem. To tajemnicze urządzenie transportu osobistego to oczywiście: segway (oraz urządzenia podobnej konstrukcji), hulajnoga elektryczna, hulajnoga, deskorolka, wrotki, rolki, itp.

* prędkość dopuszczalna ograniczona ma zostać do 50 km/h – całą dobę.

Konsultacje. Projekt będzie podlegał konsultacjom społecznym z 46 podmiotami.

Obowiązywanie. Przepisy ustawy nazwanej: Ustawa o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw -mają wejść w życie – w swoim podstawowym zakresie - z dniem 20 maja 2018 r.

admin
Site Admin
Posty: 3961
Rejestracja: czw sie 30, 2007 11:44 am

Re: Wykorzystywanie energii odtwarzalnej, pojazdy elektryczne itp.

Postautor: admin » pt kwie 27, 2018 10:01 am

Co z tym SMOGIEM?
https://www.youtube.com/watch?v=TlmT54keGPI | 13 lis 2017

https://tech.wp.pl/czerwona-plama-na-ma ... 046255745a | 21.11.2017
Czerwona plama na mapie. Stężenie rakotwórczego związku w Polsce przekracza wszelkie normy
O smogu powiedziano wiele, zrobiono za to bardzo mało. Wystarczy spojrzeć na statystyki, które dość jasno pokazują, że smog w Polsce ma się bardzo dobrze. Co roku z powodu chorób wywołanych zanieczyszczeniami powietrza umiera blisko 50 tys. osób. Tyle samo zginęło w wypadkach samochodowych w naszym kraju w ciągu dwóch dekad.

Najgorszy jest benzo(a)piren, czyli benzoalfapiren, należący do grupy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA) - powstających podczas spalania niecałkowitego węglowodorów (oprócz metanu). Każdy je dobrze zna, bo są emitowane przez rury wydechowe samochodów, w dymie z papierosów lub spalanego drewna iglastego.

Jednak głównym źródłem benzo(a)pirenu są przede wszystkim piece oraz kotły. Substancja ta wydziela się podczas spalania drewna, węgla, szczególnie gorszej jakości, oraz śmieci, zwłaszcza tworzyw sztucznych typu PET.

– W Polsce do ogrzewania domów wykorzystuje się ponad 5 mln pieców węglowych, około 70 proc. z nich to tzw. kopciuchy, urządzenia o najgorszych standardach emisyjnych – mówi Natalia Rostkowska, kierownik komunikacji korporacyjnej w Gaspol SA. To wyjaśnia, dlaczego benzoalfapiren jest podstawowym składnikiem smogu.

Obrazek

Ruch społeczny pod nazwą Krakowski Alarm Smogowy przygotował publikację pt. "Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie". Czytamy w niej, że benzo[a]pirenu (B[a]P) to mutagenna i kancerogenna substancja. Jej stężenie w polskim powietrzu jest od kilku do kilkunastu razy wyższe od wartości dopuszczonej prawem unijnym. Ba, jest kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy wyższe niż w większości lokalizacji w zachodniej Europie.

W Polsce osoba dorosła, wystawiona na rakotwórczy benzo[a]piren zawarty w powietrzu, w zależności od miejsca zamieszkania i poziomu aktywności fizycznej, przyjmuje w ten sposób szkodliwe substancje, odpowiadające wypaleniu od kilkuset do nawet kilku tysięcy papierosów rocznie, czytamy dalej. Bieganie po mieście nigdy nie brzmiało tak złowieszczo.

Nowotwory to oczywiście najbardziej skrajny przykład, chociaż czas między pierwszym kontaktem a pojawieniem się zmian nowotworowych wynosi około 15 lat. Benzo[a]piren jest jednak odpowiedzialny za inne schorzenia. Kiedy oddychamy, kumuluje się w płucach i przedostaje się do innych organów. W naszym narządzie do oddychania może powodować raka, astmę oskrzelową, a nawet przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Do tego uszkadza układ krwionośny, nadnercza, układ odpornościowy oraz wątrobę. Mało tego, benzo[a]piren ma również dewastujący wpływ na płodność oraz życie płodowe. Według badań naukowców z Collegium Medicum, płody wystawione na działanie smogu sprawiają, że u niemowląt mogą występować choroby dolnych o górnych dróg oddechowych, a u starszych dzieci zaobserwowano nawet obniżony iloraz inteligencji.

Kto myśli, że problemy występowania benzo[a]pirenu dotyczy tylko i wyłącznie powietrza, ten się grubo myli. Substancja przedostaje się do gleby, wody, a w konsekwencji do żywności. Znajdowano ją w małżach, rybach, owocach, warzywach czy olejach. Także pieczenie, wędzenie czy grillowanie może być sprawcą pojawiania się benzo[a]pirenu w żywności. Tak, benzo[a]piren może dostawać się również przez układ pokarmowy oraz skórę do naszego organizmu.

Czy istnieje jakakolwiek możliwość, by usunąć ten szkodliwy składnik z równania?

- Skuteczny sposób na zmniejszenie emisji? Nie palić śmieciami – mówi Maciek Ryś, organizator Smogathonu oraz jeden z głównych propagatorów skutecznej walki ze smogiem. – To jest stosunkowo proste, bo właśnie ludzie, którzy palą czymkolwiek, powodują, że do atmosfery trafiają takie ilości benzo[a]pirenu. Mówiąc czymkolwiek, mam to dosłownie na myśli – zdarzają się i kalosze czy butelki plastikowe. Miejska legenda głosi nawet, że jedna osoba zatkała swój piec truchłem, co wbrew pozorom nie jest wcale takie niemożliwe. Wszystko, co jest "sztuczne" w spalaniu, czyli coś co ma lakier, plastik, farby, sztuczne powłoki, będzie powodować emisje benzoalfapirenu. Wystarczy po prostu przestać nimi palić – dodaje.

admin
Site Admin
Posty: 3961
Rejestracja: czw sie 30, 2007 11:44 am

Re: Wykorzystywanie energii odtwarzalnej, pojazdy elektryczne itp.

Postautor: admin » pt kwie 27, 2018 10:02 am

Tzw. kraje zacofane należy zamiast pieniędzmi wspierać proekologiczną techniką, a m.in. pralkami piorącymi bez chemii, elektrowniami wykorzystującymi energię odnawialną, pojazdami elektrycznymi.
Trzeba także wymóc na nich pozytywną prokreację, stosowanie pozytywnego uśmiercania (zamiast degeneracji, umierania z powodu głodu, chorób, wojen o resztki zasobów, skażeń, rozpleniania antyludzkich ideologii itp.).


http://fr.solarcooking.wikia.com/wiki/K ... le_solarne |
KUCHENKI SOLARNE
Zasada działania
Działanie kuchenki solarnej polega na transformacji energii promieniowania słonecznego w energię cieplną podczas jego obsorpcji na powierzchni ciała czarnego (lub szarego w sensie fizycznym).
W celu uzyskania wyższych temperatur i większej mocy urządzenia stosuje się koncentrację promieniowania słonecznego za pomocą różnego rodzaju powierzchni odblaskowych, płaskich lub parabolicznych.
W tym samym celu wykorzystuje się też często efekt szklarniowy umiszczając ciało absorbujące (garnek) w oszklonym "pudełku" lub pod przezroczystym kloszem albo stosując garnek z pokrywą przezroczystą.

Różne typy kuchenek solarnych

Typ "pudełko"
W tym typie kuchenki używa się jedną lub kilka płaskich płyt odblaskowych które skupiają promieniowanie słoneczne na wnętrzu izolowanego cieplnie i oszklonego (efekt szklarniowy) pudełka. Ten typ kuchenki zapewnia powolne ale równomierne gotowanie lub pieczenie dużej ilości pożywienia.
Kuchenki typu panelowego

Typ panelowy
W tym typie kuchenki różnie ukształtowane płaskie płyty odblaskowe skupiają promieniowanie słoneczne bezpośrednio na garnku a w wersji ulepszonej na garnku przykrytym przezroczystym kloszem lub na patelni z pokrywą przezroczystą. Główną zaletą tego typu kuchenki jest jej prostota. Możliwa do przygotowania ilość pożywienia jest mniejsza niż w kuchence typu "pudełko".
Kuchenki typu parabolicznego

Typ paraboliczny
W tym typie kuchenki reflektor paraboliczny lub reflektor o profilu zbliżonym do parabolicznego skupia promieniowanie słoneczne na garnku (od spodu). Są to zazwyczaj kuchenki dużej mocy. Umożliwiają one szybkie przygotowanie dużej ilości pożywienia, podobnie jak na zwykłej kuchence gazowej lub elektrycznej.
Uzyskiwane temperatury

Przy dobrych warunkach meteorologicznych temperatura uzyskiwana w kuchenkach typu "pudełko" oraz w kuchenkach panelowych wynosi zazwyczaj 100 - 200 stopni C i zależy głównie od ilości, wielkości i jakości płyt odblaskowych.
Temperatura uzyskiwana w kuchenkach parabolicznych wynosi zazwyczaj 150 - 250 stopni C i zależy głównie od średnicy i jakości reflektora.
Pasteryzacja i sterylizacja

Tego samego typu urządzenia mogą służyć też do pasteryzacji i sterylizacji.
Pasteryzacja wody odbywa się w naczyniach otwartych przy temperaturze 65 stopni C podczas 20 minut, lub przy temperaturze 73 stopni C w ciągu poniżej 1 minuty, albo przy temperaturze 100 stopni C w ciągu kilku sekund.
Pasteryzacja mleka odbywa się zazwyczaj przy temperaturze 71 stopni C w ciągu 15 sekund.
Sterylizacja sprzętu odbywa się w naczyniach ciśnieniowych (autoklawach) w atmosferze pary wodnej nasyconej przy temperaturze 121 stopni C i pod ciśnieniem 1,1 bar w ciągu 15 minut.


https://businessinsider.com.pl/technolo ... et/5jtq6jw | 07.01.2018
Holendrzy chcą zbudować największą na świecie farmę wiatrową
W centrum farmy ma znaleźć się sztuczna wyspa o wielkości 6 km kwadratowych, a na niej sprzęt, dzięki któremu będzie ona w stanie wytwarzać 30 GW mocy (dwa razy więcej niż produkują obecnie wszystkie europejskie farmy wiatrowe wybudowane na morzu), konwertować prąd i dostarczać go bezpośrednio do odbiorców.

Spalinowy konsumpcjonizm pojazdowy jest korzystny dla gospodarki i użytkowanie takich pojazdów jest tańsze od elektrycznych...

Obrazek

Obrazek

http://www.wp.pl / https://www.money.pl/gospodarka/wiadomo ... 95769.html |
Elektromobilność może wstrząsnąć budżetem. Policzyliśmy, jakie naprawdę będą koszty
"Dochody do budżetu skurczą się."...
| Jacek Frączyk analityk Money.pl

http://electrojett.cba.pl/index4.php | 13 styczeń 2018 roku
Do szacunkowych obliczeń można przyjąć, że pełna moc pobierana jest przy ładowaniu akumulatorów z sieci elektrycznej przez 8 godzin, co da zużycie energii elektrycznej około 9 kWh. Taka ilość zużytej energii elektrycznej będzie kosztowała 4,5 zł. Ponieważ jak obliczono wcześniej zasięg takiego pojazdu wyniesie około 100 km to koszt przejechania 100 km wyniesie 4,5 zł.

Uwaga 1: Gdyby do ładowania akumulatorów pojazdu wykorzystać prąd w taryfie nocnej w przypadku posiadania licznika dwutaryfowego, przy którym cena jednostkowa energii jest mniej więcej o połowę mniejsza od jednotaryfowego to wówczas koszt przejechania 100 km pojazdem elektrycznym będzie mniejszy i wyniesie zaledwie 2,25 zł.

http://samochodyelektryczne.org/kalkula ... cznych.htm | 2011 r.
Koszty zmienne coroczne na osobowy samochód (opłaty i naprawy):
- elektryczny 1500 zł
- spalinowy 2500 zł.

http://www.klimatdlaziemi.pl
Koszt transportu samochodem osobowym jest w rzeczywistości wyższy niż płacą za to użytkownicy samochodów – bezpośredni koszt jednego kilometra jest pokrywany w zaledwie 25 procentach przez użytkownika samochodu, resztę kosztów ponosi społeczeństwo.

[Np. koszty budowy dróg, utrzymywania policji, opłacania sądów, utrzymywania więzień z zawartością, koszty wypadków, w tym hospitalizacji, wypłacania chorobowego, rent, skutki katastrof ekologicznych, skażeń, zatruć, w postaci leczenia, utrzymywania na rencie, w tym upośledzonych, chorowitych dzieci, koszty leczenia, utrzymywania na rencie w związku z skutkami hałasów + skutki, konsekwencje, w tym zniszczenia, koszty wojenne o ropę! – red.]

Wytworzenie samochodu to przykładowo emisja ~5 ton CO2.
Do wyprodukowania jednego samochodu zużywa się 380 ton wody.

Emisje w wyniku działalności człowieka wynoszą 27 miliardów ton na rok. Wulkany emitują rocznie 130-230 milionów ton atmosferycznego CO2
Wulkany emitują rocznie między 0,2 a 1% ludzkich emisji. Co oznacza, że tylko w zeszłym roku wyemitowaliśmy więcej dwutlenku niż wulkany w XX wieku.

Spaliny samochodowe niszczą mózgi. Powodują utratę pamięci oraz chorobę Alzheimera - twierdzą amerykańscy naukowcy.

Dziennik „Metro” posłużył się wyliczeniami naukowców badających długość życia w Chinach i przeniósł ich wnioski na polski grunt. Prof. Yuyu Chen (Uniwersytet w Pekinie) i prof. Avrahama Ebensteina (Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie) oceniali długość życia na przestrzeni dekady. Konfrontowali to z danymi o zanieczyszczeniu powietrza.
Jak wyjaśnia „Metro”, każde 100 mikrogramów pyłów zawieszonych w metrze sześciennym powietrza skraca przewidywaną długość życia o 3 lata. Te najpopularniejsze pyły - powstające ze spalania węgla, ale też spalin samochodowych - noszą nazwę PM10 - tłumaczy wyborcza.pl.
„Metro” sprawdziło parametry PM10 w polskich kurortach i ile życia pyły zabierają ich mieszkańcom.
W Łebie zanieczyszczenia skracają życie o 2 miesiące i 2 tygodnie
Życie w Ustce krótsze o 3 miesiące i 1 tydzień
W Dziwnowie życie krótsze o 5 miesięcy i 3 tygodnie
Ciechocinek - życie krótsze o prawie 9 miesięcy
Życie w Sopocie skraca je o 6 miesięcy i 2 tygodnie
W Kołobrzegu życie krótsze o 10 miesięcy
W Busku-Zdroju życie krótsze o 11 miesięcy i 3 tygodnie
Bielsko-Biała - tu życie krótsze jest o 1 rok i 3 tygodnie
Zakopane - życie krótsze 1 rok, 1 mies. i 2 tyg.

Zanieczyszczenie powietrza powoduje śmierć dwóch milionów osób rocznie (z tego 45 tys. Polaków).
600 tysięcy dzieci umiera rocznie z powodu chorób spowodowanych zanieczyszczeniami atmosfery - alarmuje raport UNICEF
Jak szacuje UNICEF w ostatnim raporcie, jedno na siedmioro dzieci na świecie, łącznie około 300 milionów, żyje na obszarach, gdzie powietrze można uznać za toksyczne. Takie, w którym stężenie pyłów i niebezpiecznych dla zdrowia substancji ponad sześciokrotnie przekracza międzynarodowe normy.

Wydatki Narodowego Funduszu Zdrowia wyniosły w 2005 r. prawie 37 mld zł („WPROST” podaje, że razem z prywatnymi wydatki wyniosły 65-70 mld zł), a w 2009 r. około 56-60 mld (+ prywatne).

http://www.o2.pl / http://www.sfora.pl | Czwartek 13.10.2011, 07:44: TYLE MILIARDÓW WYDAJĄ POLACY NA LECZENIE
W tym roku na zdrowie Polacy wydadzą 100 mld złotych. 33 mld złotych - pochodzić będzie wprost z naszych kieszeni - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Polska ma najgorszej jakości powietrze w UE. Kosztuje to krajową gospodarkę 40-120 mld euro rocznie.

W wyniku działalności człowieka związanej z transportem do oceanów dostaje się 3 mln ton ropy rocznie w wyniku katastrof tankowców. Tylko w 1990 roku do mórz dostało się 100 000 ton ropy w wyniku katastrof tankowców. Oszacowano, że katastrofa „Exxon Valdez” spowodowała śmierć 100 000-300 000 ptaków i tysięcy innych istnień, a katastrofy o tak poważnych skutkach ekologicznych zdarzają się przynajmniej raz w roku.

Tempo wymierania gatunków: w lasach tropikalnych: 35 gatunków dziennie; na całej Ziemi: 137 gatunków dziennie.

http://www.poludnie.com.pl/index.php?id ... &tx_ttnews[pS]=1295616425&tx_ttnews[pointer]=10&tx_ttnews[tt_news]=6181&tx_
ttnews[backPid]=5&cHash=3fca98451c
GŁOŚNY CICHY ZABÓJCA
- Zacznijmy od definicji hałasu – mówi Anna Kossak, psycholog i terapeutka, prelegentka na szkoleniu „Wpływ hałasu na zdrowie i funkcjonowanie człowieka” zorganizowanego przez Koalicję „Ciszej, proszę!” w partnerstwie z UN Global Compact w ramach projektu „Niech nas usłyszą” (27 maja). – Moja ulubiona, którą najczęściej się posługuję, brzmi następująco: „ Hałas to nieprzyjemny i niepożądany dźwięk w danej chwili, który przeszkadza i drażni”. Nieco inna definicja mówi, że hałas to dźwięki o nadmiernym natężeniu (zbyt głośne) w danym miejscu i czasie, odbierane jako bezcelowe, następnie uciążliwe, przykre, dokuczliwe i szkodliwe.
Trzeba koniecznie zaznaczyć już na samym wstępie, że postrzeganie wzrokiem i słuchem jest bardzo indywidualne. Te same dźwięki, które są przyjemne dla jednego człowieka, mogą być w tym samym czasie uciążliwością, hałasem nie do zniesienia czy nawet kakofonią dla innego. Coś, co jest przyjemne dla mnie, nie musi być przyjemne dla kogoś innego, może mu to wręcz przeszkadzać. Warto mieć zawsze i w każdych okolicznościach świadomość tego. Dźwięki mają swoją energię, a więc mają wibrację. Ta energia może być czasami zabójcza.
Z niebezpieczeństwa hałasu dla ludzkiego zdrowia zdano sobie sprawę bardzo wcześnie. Hałas bywał stosowany jako tortura już 2000 lat temu w Chinach. Był zawsze oznaką dominacji, a w wierzeniach ludowych miał odstraszać złe moce. Dziś dla wielu ludzi sam w sobie stał się właśnie złą mocą. Procesy przed różnymi sądami dotyczące hałasu toczyły się już w średniowieczu. Nie jest to więc zjawisko nowe.
Paradoksalnie najbardziej szkodliwe dla człowieka są dźwięki, których nie słyszymy – czyli ultradźwięki i infradźwięki, znajdujące się w tzw. paśmie przenoszenia będącym poza percepcją ludzkiego ucha. Człowiek słyszy przeciętnie w paśmie szerokości od 200 Hz (dźwięki niskie) do 15 000 Hz (dźwięki wysokie). Najbardziej przyjazne częstotliwości dźwięków dla ludzkiego ucha to 3000 Hz.
Przyczyną hałasu mogą być dźwięki zarówno intensywne, jak i wszelkiego rodzaju dźwięki niepożądane wpływające na tzw. tło akustyczne oraz uciążliwe z powodu długotrwałości, jak np. odgłos pracujących maszyn czy ciągła muzyka.
Reakcja na hałas w dużym stopniu zdeterminowana jest nastawieniem psychicznym. Na ochronę przed hałasem organizm ludzki zużywa ogromne ilości energii. Do hałasu nie można się przyzwyczaić, jeśli nawet nie odbieramy go świadomie, to zawsze przeżywamy go najgłębiej, a zamiast przyzwyczajenia najwyżej następuje adaptacja patologiczna. Bodźce akustyczne odbierane są przez ucho oraz dalej przez mózg także w czasie snu i mają negatywny wpływ na naszą psychikę. Hałas jest bardzo szkodliwy dla człowieka już w okresie prenatalnym, dlatego kobiety w ciąży powinny go koniecznie unikać. Tu trzeba dodać, że kobiety są bardziej odporne na hałas niż mężczyźni. Wiadomo już z całą pewnością, że u dzieci długotrwały hałas powoduje zaburzenia rozwoju umysłowego.
Hałas osłabia cały układ odpornościowy człowieka, powoduje w organizmie zmiany wegetatywne, różne uszkodzenia organiczne i choroby, m.in. nadciśnienie tętnicze, zaburzenia pracy układu pokarmowego, wrzody żołądka, osłabienie i ubytek słuchu, a przede wszystkim wpływa na przyśpieszenie procesu starzenia. Hałas o natężeniu 120 dB powoduje niebezpieczeństwo mechanicznego uszkodzenia słuchu, a 130 dB to już granica bólu. Długotrwały hałas może doprowadzić człowieka do obłędu. Powoduje zmiany osobowości, nadmierną drażliwość, trudności z koncentracją, co często prowadzi do wypadków przy pracy (zwłaszcza w zawodach tzw. niebezpiecznych). Hałas wyzwala agresję. Może prowadzić do różnych uzależnień od alkoholu, narkotyków czy leków, ale także do uzależnienia od samego hałasu, które powoduje, że nie umiemy już przebywać w ciszy, a więc nie potrafimy odpoczywać. Nieumiejętność odpoczynku i w konsekwencji chroniczne przemęczenie może prowadzić wprost do obłędu oraz do śmierci.
Społeczne skutki oddziaływania hałasu i wibracji, to obniżenie jakości pracy i aktywności życiowej, zwiększenie liczby wypadków przy pracy oraz komunikacyjnych, obniżenie sprawności przyswajania wiedzy, uczenia się i zapamiętywania, wzrost liczby popełnianych błędów we wszystkich sferach życia, wzrost liczby agresywnych zachowań, powstawanie napięć w stosunkach międzyludzkich, obniżenie poczucia bezpieczeństwa, niezależności i ogólnego komfortu życia.
Robert Koch (1843–1910), niemiecki uczony, lekarz i bakteriolog, powiedział (i niestety miał rację) w swoich jednak znacznie bardziej cichych czasach: „Nadejdzie dzień, gdy człowiek będzie musiał walczyć z bardzo niebezpiecznym wrogiem swego zdrowia – z hałasem – tak samo jak kiedyś walczył z cholerą i dżumą”.
Wysłuchał i zanotował Karol Olszewski

[Fragmenty]

http://www.halas.wortale.net/106-Wplyw- ... alasu.html
WPŁYW HAŁASU NA UKŁAD NERWOWY I NARZĄDY ZMYSŁÓW - SZKODLIWOŚĆ HAŁASU
Hałasem nazywamy wszystkie dźwięki, które są w określonych warunkach, lub z punktu widzenia konkretnej osoby, niepożądane, niezależnie od tego, co jest ich źródłem. Właściwości fizyczne hałasu oraz zmienność tych właściwości w czasie, mają wpływ na dokuczliwość, szkodliwość oraz uciążliwość hałasu. Do wspomnianych właściwości fizycznych, charakteryzujących hałas należą charakterystyka widmowa, charakter hałasu, jego poziom i częstotliwość pojawiania się oraz czas oddziaływania. Hałas wpływa niekorzystnie zarówno na zdrowie, jak i funkcjonowanie człowieka. Nadmierny hałas dotyka nie tylko narząd słuchu. Oddziałuje negatywnie też na ogólny stan jego zdrowia, na jego psychikę i emocje oraz funkcjonowanie całego ciała. Hałas wywołuje u człowieka poczucie zagrożenia oraz brak poczucia niezależności.

http://www.profon.pl/podstawy/podstawy3.html
WPŁYW HAŁASU NA ZDROWIE CZŁOWIEKA
Subiektywna ocena hałasu
Czynnikiem, który w sposób istotny wpływa na relacje między warunkami akustycznymi a człowiekiem jest tzw. subiektywna wrażliwość na hałas. Dotyczy ona zarówno fizjologicznych predyspozycji odbioru dźwięku, reakcji emocjonalnych jak i subiektywnych odczuć. Odczuwanie dźwięku jako hałasu zależy więc zarówno od cech indywidualnych każdego człowieka jak też od cech fizycznych dźwięku. Wśród ludzi stwierdzamy ogromne różnice indywidualne stąd ocena hałasu zależy od wieku, wrażliwości, stanu zdrowia, odporności psychicznej i chwilowego nastroju człowieka. Subiektywne odczuwanie hałasu przejawia się m. in. tym, że hałas wytwarzany przez daną osobę może nie być dla niej dokuczliwy, natomiast dla osoby postronnej może być męczący lub wręcz nieznośny. Dokuczliwość hałasu dodatkowo potęguje się wówczas, jeśli wystąpi on niespodziewanie lub nie można określić kierunku, z którego się on pojawi [1]. Podstawowymi cechami fizycznymi dźwięku wpływającymi na jego odczuwanie są: poziom, częstość występowania, czas trwania oraz charakterystyka widmowa.

Granica podziału między hałasem dokuczliwym, a niedokuczliwym jest płynna i zależna nie tylko od rodzaju słyszanych zakłóceń, ale również od odporności nerwowo-psychicznej człowieka, jego chwilowego nastroju lub rodzaju wykonywanej pracy. Bardzo często ten sam zespół dźwięków może w pewnych przypadkach wywoływać wrażenie przyjemne, a w innych znów nieprzyjemne.

http://sciaga.pl/tekst/75736-76-halas_i ... _czlowieka
Hałasem są wszelkie niepożądane, nieprzyjemne, dokuczliwe lub szkodliwe drgania mechaniczne ośrodka sprężystego, działające za pośrednictwem powietrza na organ słuchu i inne zmysły oraz elementy organizmu człowieka. Inna współczesna definicja za hałas uznaje wszystkie dźwięki, które irytują, są powodem odczuwania przykrości i lęku, rozpraszają uwagę, pogarszają międzyludzką komunikację, utrudniają wykonywanie pracy, są w danym miejscu oraz w danym czasie nie chciane i nie tolerowane, wskutek czego obniżają subiektywnie odczuwaną jakość życia.

Ze względu na przebieg czasowy hałas dzielimy na: ciągły, przerywany oraz impulsowy.

Hałas powoduje poważne zaburzenia w organizmie ludzkim i jest przyczyną wielu ciężkich schorzeń. Jest przyczyną wcześniejszego starzenia się i może spowodować skrócenie życia o 8-12 lat. Odpowiednio nasilony hałas, już po 10 minutach może wywołać u człowieka całkowicie zdrowego wiele zmian fizjologicznych, w tym zmianę w strukturze hormonów nadnercza, ponadto może
spowodować wystąpienie zmian czynnościowych mózgu, odpowiadających objawom padaczki.

W starożytnych Chinach hałas traktowano jako surową karę dla przestępców. Zarządzenie ministra policji Ming Ti z 211 r.p.n.e. głosiło, iż obraza najwyższego nie będzie karana wieszaniem, ścięciem czy zakuwaniem lecz nieprzerwanym słuchaniem piszczałek, bicia bębnów i krzyków do czasu, aż skazany padnie martwy! Bowiem jest to najbardziej męcząca śmierć, jaką ponieść może człowiek!

Wśród szkodliwości środowiskowych hałas wyróżnia się nie tylko tym, że oddziałuje na niemal wszystkich mieszkańców Ziemi, lecz także tym, że wpływa negatywnie na cały organizm i wszystkie jego funkcje.

Możliwość ingerowania hałasu w życie człowieka wynika ze specyfiki dróg nerwowych i narządu słuchu, które znacznie odbiegają od połączeń i dróg nerwowych pozostałych zmysłów. Narząd słuchu jest silnie unerwiony, a połączenia nerwowe od tego narządu prowadzą nie tylko do ośrodka zlokalizowanego w korze mózgowej (gdzie powstaje wrażenie słuchowe) lecz i do innych ośrodków nerwowych, zlokalizowanych w ośrodkach podkorowych i pniu mózgu, częściach mózgu sterujących różnymi procesami życiowymi, np.
błędnikiem odpowiedzialnym za zmysł równowagi. Do tych ośrodków sygnały słuchowe docierają niezależnie od faktu zrozumienia danej informacji i świadomego rozszyfrowania treści dźwięku, na przykład podczas snu, gdy nie odbiera się w sposób świadomy, żadnych wrażeń słuchowych. Uświadomione znaczenie treści danej informacji niemal zawsze wywołuje wtórną, dodatkową reakcję psychofizyczną. Wskutek tego sygnały słuchowe mogą wywołać zróżnicowane reakcje ogólno-ustrojowe. Tak więc dźwięki poprzez połączenia nerwowe wpływają
na:
1 autonomiczny układ nerwowy, odpowiedzialny m.in. za pracę narządów wewnętrznych,
2 twór siatkowy, który odpowiada za zakres i wielkość reakcji fizjologicznych na bodźce,
3 korowe i podkorowe ośrodki mózgowe, odpowiedzialne w głównej mierze za myślenie i rozwiązywanie zadań i problemów.

Mimo ewolucji, zasady działania narządu słuchu i jego rola nie uległy zmianie. W wyniku długotrwałego i częstego narażenia na hałas, narządy i układy współdziałające ze słuchem mogą ulec przesterowaniu, co prowadzi do rozwoju stanów patologicznych. Stąd negatywne skutki wpływu na człowieka hałasu, w tym hałasu komunalnego, są liczne i różnorodne: dotyczą funkcji psyho-intelektualnej oraz zdrowia fizycznego, postrzegane są w narządzie słuchu, w układach wegetatywnych i w ośrodkowym układzie nerwowym, polegają na utrudnianiu międzyludzkiej komunikacji wskutek pogarszania odbioru i rozumienia mowy, na zaburzaniu snu, zaburzeniach w sferze psychicznej, na zmianie socjalnych zachowań, na pogarszaniu psychicznej oraz intelektualnej sprawności i jej skuteczności, na stanach irytacji, lęku, niepokoju, rozdrażnienia i szeregu dalszych reakcji.

Z badań laboratoryjnych i epidemiologicznych wynika, że hałas może zakłócać również inne istotne funkcje fizjologiczne. Działając jako silny stresor środowiskowy, który pobudza autonomiczny system nerwowy i układ gruczołów o wydzielaniu dokrewnym, doprowadza on między innymi do wzrostu ciśnienia krwi, skurczu naczyń krwionośnych i przyspieszenia akcji serca.

Wskutek długotrwałych i powtarzanych ekspozycji na hałas o wysokim natężeniu, u niektórych, bardziej wrażliwych członków narażonej populacji może się rozwinąć choroba nadciśnieniowa oraz niedokrwienna choroba serca. Wzrasta wtedy również lepkość krwi i stężenie tłuszczów we krwi, pojawiają się zaburzenia poziomu elektrolitów, zmiany stężenia adrenaliny, noradrenaliny i kortyzolu oraz nasila się perystaltyka przewodu pokarmowego.

Prawdopodobieństwo pojawienia się znaczniejszych odchyleń i ich utrwalenia się, przynajmniej u osób z podwyższoną podatnością na
wpływ hałasu istotnie wzrasta, gdy hałas jest bardzo intensywny, niespodziany, nieregularny i częsty, jego źródła są nieznane, a pojawianie się koliduje z subiektywnie istotnymi funkcjami narażonych osób, np. zajęciami intelektualnymi, wypoczynkiem, snem.
| Autor RafcioZabrze

http://zdrowo.pl/nauka/ha%C5%82as-problem-cywilizacyjny
Jak to działa?
Nasz organizm, który jest bardzo skomplikowaną maszyną reaguje na hałas powyżej 75 decybeli w bardzo silny sposób - są to reakcje wegetatywne. Człowiek pod wpływem bodźca dźwiękowego reaguje głównie skurczami mięśni. Głównie w okolicach głowy, jak szyja, oczy, usta. Dźwięki, które są silne i nas zaskakują, mowa tutaj o eksplozjach czy nagłych sygnałach prowadzą nawet do zmiany postawy ciała. To również wywołane jest skurczami mięśni, które w efekcie powodują zginanie łokci i kolan, zmiany odporności elastycznej skóry w wyniku strachu. A zmiana rytmu oddechu kurczy obwodowe naczynia krwionośne - gdzie dochodzi do wahania ciśnienia krwi. Następuj zmiana w pracy gruczołów żołądka. Tylko przez jeden bardzo silny dźwięk.

https://hipokrates2012.wordpress.com/20 ... jjj-halas/
WPŁYW HAŁASU NA CZŁOWIEKA
Ludzie mają częstsze zaburzenia ze strony:
– układu krążenia (bicie i kołatanie serca, szybkie męczenie się, duszności),
– układu pokarmowego,
– układu ruchu (bóle mięsni i stawów),
– układu dokrewnego (choroby przemiany materii),
– układu nerwowego (zakłócenia równowagi emocjonalnej, stan napięcia i niepokoju).

NA CO WPŁYWA HAŁAS?
Hałas wpływa na:
• obniżenie sprawności i chęci działania,
• komunikowanie się,
• obniżanie sprawności nauczania,
• kłótnie między ludźmi.

W procesie ewolucji funkcja hałasu była jednoznaczna: ostrzeżenie przed zagrożeniem. Dlatego pod wpływem głośnych dźwięków w organizmie włącza się tzw. reakcja uciekaj albo walcz. Wolniej działa układ pokarmowy, za to serce przyspiesza pracę, podnosi się ciśnienie i zwiększa krzepliwość krwi. Stąd zawały serca i choroby układu krążenia. Hałas powoduje też pobudzenie układu limbicznego, który w mózgu odpowiada za emocje. Mamy poczucie, że ktoś wdziera się na nasze terytorium, podobnie jak wtedy, gdy ktoś dotyka nas wbrew naszej woli. Taka nieustanna stymulacja prowadzi do znużenia i irytacji. U kogoś, kto ma do tego predyspozycje, skutkiem może być wybuch agresji.
/autor:Joanna Cieśla,współpraca Paweł Wrabec
źródło:Polityka/

„FAKTY I MITY” nr 39, 04.102007 r.: PISOFRENIA PARANOIDALNA Na zaburzenia psychiczne cierpi w naszym kraju ok. 2,4 mln osób (1,5 mln dorosłych oraz 900 tys. dzieci i młodzieży, czyli w sumie dwukrotnie więcej niż w 1990 r.). Ze specjalistycznej opieki psychiatrycznej korzysta co 27 Polak (3,7 proc. populacji) (...). Dominika Nagel
[Dotyczy tych, którzy się do tego przyczyniają, oraz ich ofiar... – red.]

http://forum.arbiter.pl/viewtopic.php?t ... &start=435
Do wytworzenia jednego litra benzyny lub jednego litra oleju napędowego potrzeba ok. 2kWh prądu (zgodnie ze sprawozdaniami rafinerii) i to oprócz energii innych jak na wydobycie, transport surowca, paliw itp...
2kWh razy 5 litrów daje 10 kWh, to na takiej energii przejadę 100km autem EV, a są spalinowce palące dużo więcej.
Te 10kWh można uzyskać z fotowoltaiki na daszku nad swoim parkingiem.

Obrazek

admin
Site Admin
Posty: 3961
Rejestracja: czw sie 30, 2007 11:44 am

Re: Wykorzystywanie energii odtwarzalnej, pojazdy elektryczne itp.

Postautor: admin » pt kwie 27, 2018 10:03 am

Drogi ekspresowe i autostrady, które niebawem połączą nas z innymi krajami
http://www.wp.pl / http://www.money.pl/gospodarka/wiadomos ... 78111.html

[Już są gotowe dużo efektywniejsze, w tym energooszczędne, szybsze, bezpieczniejsze, rozwiązania transportu, np. na poduszce magnetycznej w tunelu z próżnią (...)! Wydawanie pieniędzy na przestarzałe rozwiązania m.in. zwiększy tego koszty; wydatki; długi, opóźni wprowadzenie korzystnych alternatyw! - red.]


Polska to najlepsze miejsce na rewolucję w transporcie. Pomysł Polaka doceniony przez prezesa Tesli
Hyperloop to coś pomiędzy samolotem, pociągiem i metrem. Kapsuła z pasażerami ma poruszać się w specjalnie wybudowanej tubie, w której obniża się ciśnienie. Dzięki temu warunki przypominają te, w których latają samoloty na wysokości 10 km.
http://www.wp.pl / http://www.money.pl/gospodarka/wiadomos ... 89953.html | 30.03.2017

Obrazek

Obrazek

2009 r.
NAJEKONOMICZNIEJSZY ŚRODEK TRANSPORTU: MAGNETYCZNO-PRÓŻNIOWO-TUNELOWY
Zaletami takiego rozwiązania są: możliwość osiągania b. dużych prędkości, brak hałasu, minimalne wibracje, odzyskiwanie energii hamowania, małe koszty eksploatacji.
W przypadku zastosowania w transporcie miejskim.
Pajęczynowa sieć połączeń, składająca się z 2. niezależnych sieci, ma następujące zalety: brak krzyżujących się, w danej sieci, połączeń – co zapewnia prostotę wykonania, obsługi, duże bezpieczeństwo i oszczędność czasu, oraz ułatwia, nawet pierwszy raz korzystającym szybkie zorientowania się w połączeniach, a więc i dotarcie do celu. Można też zastosować pojedyncze tory do ruchu wahadłowego pojazdów – tzn. tam i z powrotem (sieć promienista (zielona)) oraz naprzemiennie kolistego – tzn. co drugi tor w przeciwną stronę (sieć kolista (niebieska)). Zaletą zastosowania torów prostoliniowych jest brak oddziaływania siły odśrodkowej podczas przejazdu, ich prostsza konstrukcja i możliwość osiągnięcia większej prędkości. W razie modernizacji, remontu, awarii dowolnego odcinka przejazdu, można dotrzeć na mse inną trasą. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie na dłuższych trasach, jako uzupełnienie innego transportu.

Obrazek

ELEKTROWNIA WIATROWO-POMPOWO-WODNA, WYKORZYSTYWANIE TURBIN O PIONOWEJ OSI OBROTU, ENERGII SPRĘŻONEGO POWIETRZA, WODY, POLA MAGNETYCZNEGO, GEOTERMICZNEJ I INNYCH
http://www.wolnyswiat.pl/9h2.html


http://www.eioba.pl/a90410/wladza_na_zi ... duch_epoki
Organizacja zwana ET3 (Technologie Tunelowego Transportu Próżniowego)
...która ma swój wkład w Projekt Venus...
...opracowała MagLev jeżdżący w tunelu cylindrycznym...
...zdolny podróżować bez tarcia z prędkością dochodzącą do 6.400 km/h...


POCIĄG W UNIESIENIU (1/3)
Pierwsza część tryptyku nt. magnetycznej lewitacji (maglevu). Pociąg unoszący się nad torowiskiem i mknący dzięki magnesom nadprzewodzącym, to najbardziej obiecująca technologia, która odmieni światowy transport.
http://jeznach.neon24.pl/post/64876,poc ... sieniu-1-3 | 08.06.2012

POCIĄG W UNIESIENIU (2/3)
Niecierpliwi komentatorzy już po pierwszej części wyciągnęli wszystkie wnioski, a tu przed nami dopiero drugi odcinek tryptyku nt. maglevu i dalsze szczegóły techniczne. O kosztach będzie w trzecim.
http://jeznach.neon24.pl/post/64975,poc ... sieniu-2-3 | 09.06.2012

POCIĄG W UNIESIENIU (3/3)
Starzy inżynierowie mają takie powiedzenie: skonstruować statek kosmiczny albo zderzacz hadronów to każdy głupi potrafi. Znaleźć na to fundusze – to jest dopiero sztuka! Oto ostatni odcinek tryptyku o maglevie.
http://jeznach.neon24.pl/post/65135,poc ... sieniu-3-3 | 11.06.2012

http://biznes.onet.pl/wiadomosci/transp ... m-h/12fvkp | 12.05.2016 r.
Pierwsze testy ultraszybkiego pojazdu. Docelowo ma pędzić ponad 1200 km/h
Okolice Las Vegas, USA. Na pustyni w okolicach Las Vegas odbył się pierwszy test silnika w projekcie Hyperloop One. Spółka o tej samej nazwie planuje budowę oraz rozwój technologii ultraszybkiego środka transportu. Ludzie mieliby podróżować w kapsułach przemieszczających się w stalowej rurze, w której panuje bardzo niskie ciśnienie.


Hiperdźwiękowe kapsuły zabiorą pasażerów z Nowego Jorku do Pekinu w 2 godziny
Amerykańskie konsorcjum ET3 Global Alliance chce wprowadzić "kosmiczne podróże na Ziemi". System w dużej mierze przypomina kolejkę Hyperloop, lecz kapsuły będą poruszały się w rurach z prędkością hiperdźwiękową, tj. mniej więcej 6 razy szybciej niż Hyperloop. W nieprawdopodobnie krótkim czasie będziemy mogli dotrzeć w dowolne miejsce na świecie.

Projekt zakłada, aby lewitujące kapsuły wielkości samochodu osobowego poruszały się w rurach, w których usunięte zostanie powietrze, dzięki czemu zlikwidowany zostanie opór aerodynamiczny.
Kapsuły o masie 180 kilogramów będą mogły przewozić do 6 pasażerów jednocześnie lub ładunek o masie 360 kilogramów. Evacuated Tube Transport będzie można wykorzystać jako transport dla ludzi oraz system dostawy przesyłek w rekordowo krótkim czasie - paczka z USA dotarłaby do dowolnego kraju na świecie w mniej niż 24 godziny.
Kolejka napędzana prądem elektrycznym będzie przede wszystkim szybka, ale również cicha i bezpieczna. Dzięki zastosowaniu bardzo lekkich materiałów, budowa Evacuated Tube Transport ma być stosunkowo tania a sam przewóz ma kosztować mniej niż podróż samolotem. ET3 Global Alliance zakłada, że kolej na terenie Stanów Zjednoczonych będzie mogła mknąć z prędkością 600 km/h i pozwoli zabrać pasażerów jednego wybrzeża do drugiego w 45 minut. Jednak Evacuated Tube Transport będzie przede wszystkim transportem międzykontynentalnym - kapsuły mają przewozić ludzi w odległe rejony świata z ogromną prędkością 6 500 km/h. Obliczono, że podróż z Cincinnati w stanie Ohio do indyjskiego miasta Agra potrwa 3 godziny a sam przewóz ma kosztować 50 dolarów.
http://nt.interia.pl/technauka/news-hip ... Id,2394171 | 21 maja 2017

Konsorcjum zakłada, że za 5 lat hiperdźwiękowa kolejka pozwoli połączyć największe miasta a za 10 lat ma powstać sieć łącząca największe kraje na świecie.

ET3 Worldwide tube transportation project
https://www.youtube.com/watch?time_cont ... 1HbmuKhRbk | 20 kwi 2012

Introduction to ET3
https://www.youtube.com/watch?v=BAN0QWpx6x0 | 28 lut 2014
| Tylkonauka.pl

[Więc kolejny raz apeluję, m.in. z tego powodu, by nie ("")inwestować w drogi dla pojazdów kołowych (...)! - red.]

admin
Site Admin
Posty: 3961
Rejestracja: czw sie 30, 2007 11:44 am

Re: Wykorzystywanie energii odtwarzalnej, pojazdy elektryczne itp.

Postautor: admin » pt kwie 27, 2018 10:04 am

http://www.constructalia.com/polski/gal ... w322oszech |
Mosty ze stali nierdzewnej duplex we Włoszech
Obrazek
Dwa mosty wykonane z elementów konstrukcyjnych ze stali nierdzewnej zostały wybudowane we włoskich miastach Sienie i Padwie: wybór tego rodzaju stali został podyktowany wymogami projektowymi samorządów terytorialnych będących zamawiającymi, dbających o zapewnienie trwałości obiektów oraz zmniejszenie standardowych kosztów prac konserwacyjnych.

Zastosowanie stali nierdzewnej w budownictwie stanowi gwarancję odporności na korozję oraz trwałości, a ponadto umożliwia spełnienie wymogów dotyczących zrównoważonego rozwoju.

Powyższe zalety sprawiają, że stal stanowi materiał, który doskonale nadaje się do budowy stalowych mostów, spełniających wszystkie wymogi dotyczące trwałości i wytrzymałości. Stal nierdzewna typu duplex (której nazwa pochodzi od podwójnego rodzaju stosowanych stali austenitycznych i ferrytycznych) charakteryzuje się nie tylko wysoką odpornością na korozję, ale również możliwością wykorzystania w różnych elementach konstrukcyjnych, dzięki wysokiej wytrzymałości mechanicznej, odporności na zmęczenie i niezawodności połączeń spawanych. Ten rodzaj stali - wykorzystywany do niedawna głównie w budynkach przemysłowych – jest obecnie używany z powodzeniem w sektorze budownictwa i architektury.
Arco Malizia, Siena, 2005
Most łukowy w Piove di Sacco (PD), 2008


http://www.stalenierdzewne.pl/1076/zast ... -osobowych | 17-11-2008
Zastosowanie stali nierdzewnej w produkcji samochodów osobowych
Stale nierdzewne są stosowane do budowy elementów karoserii pojazdów transportu publicznego - autobusów, pociągów, samochodów ciężarowych, itd. Zastosowanie stali nierdzewnej w tym przypadku wynika głównie z jej długowieczności, czyli możliwości długoletniej eksploatacji takich pojazdów.
Zastosowanie stali nierdzewnych do budowy pojazdów transportu publicznego jest związane z długim okresem eksploatacji takich pojazdów. W takim przypadku użycie stali nierdzewnej jest najkorzystniejszym wyborem pod względem długotrwałej eksploatacji bez konieczności dodatkowych nakładów na remonty podczas użytkowania.


http://www.izolacje.com.pl/artykul/id16 ... downictwie | 10/2012 | 30.07.2014
Izolacje próżniowe (VIP) – właściwości i przykłady zastosowań w budownictwie Budowa panelu próżniowego (VIP) | Wady i zalety VIP | Wytyczne montażowe | Zastosowanie w budownictwie | Przykłady budynków z zastosowaniem VIP – Niemcy
Obrazek
Próżniowe panele izolacyjne (VIP) to nowoczesne materiały izolacyjne, które wykorzystują dobre właściwości termoizolacyjne próżni i cechują się bardzo dobrymi parametrami cieplnymi. Są więc coraz częściej stosowane w budownictwie.

Uchwalona w 2002 r. Dyrektywa 2002/91/EC Parlamentu Europejskiego i Rady Europy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków [1] nałożyła obowiązek poprawy efektywności energetycznej w budynkach oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Przykładem takiego materiału jest próżniowy panel izolacyjny (VIP, ang. Vacuum Insulation Panel).



http://gramwzielone.pl/energia-wiatrowa ... zy-niemiec | 2017
Największe na świecie turbiny wiatrowe staną u wybrzeży Niemiec
Ogromne turbiny wiatrowe o jednostkowej mocy ponad 8 MW wejdą w skład morskiej farmy wiatrowej Borkum Riffgrund 2, która powstaje w niemieckiej części Morza Północnego i której moc wyniesie 450 MW.

Duński koncern energetyczny Dong Energy, który realizuje projekt Borkum Riffgrund 2 wybrał do niego turbiny wiatrowe V164, które dostarczy japońsko-duńskie konsorcjum MHI-Vestas.

Producent turbin zaznacza, że w tym przypadku zastosuje rozwiązania pozwalające zwiększyć jednostkową moc turbin z 8 MW do 8,3 MW. Turbiny staną na głębokościach od 25 do 29 metrów. Odległość od brzegu wyniesie około 56 km.

Koszt morskiej farmy wiatrowej Borkum Riffgrund 2 szacuje się na 1,3 mld euro i po ukończeniu ma ona produkować energię odpowiadającą zapotrzebowaniu około 318 tys. niemieckich gospodarstw domowych. Ukończenie inwestycji zaplanowano na pierwszą połowę 2019 r.

Vestas testuje już ulepszoną turbinę V164, której moc nominalną zwiększono do 9 MW. W ubiegłym miesiącu pobiła ona dzienny rekord produkcji energii, generując aż 216 MWh.

Przeciętny współczynnik wykorzystania zainstalowanej mocy w przypadku morskich wiatraków w Europie wyniósł w ubiegłym roku od 33,1 proc. do 42,9 proc. w zależności od technologii. Najwyższy – na poziomie 68,2 proc. – odnotowano w grudniu 2016 r. w przypadku farm wiatrowych pracujących na wodach należących do Wielkiej Brytanii.
red. gramwzielone.pl

http://www.geekweek.pl/aktualnosci/3148 ... -niemczech | 1 listopada 2017
Gigantyczne, najwyższe na świecie wiatraki powstały w Niemczech
Obrazek
Niemcy mogą pochwalić się posiadaniem obecnie najwyższych na całej planecie turbin wiatrowych. W niezwykłym projekcie prowadzonym przez bawarską firmę budowlaną Max Boegl uczestniczy też Polska.

Turbiny wiatrowe stanęły w Gaildorfie, niedaleko Stuttgartu w Niemczech. Cztery gigantyczne turbiny wiatrowe dysponują mocą 3,4 MW i liczą sobie, wraz ze śmigłami, po 246,5 metra wysokości, a więc są najwyższymi takimi maszynami zbudowanymi kiedykolwiek na lądzie. Najwyższy budynek w Polsce, czyli warszawski Pałac Kultury i Nauki mierzy wraz z iglicą "zaledwie" 237 metrów, a więc są to naprawdę potężne konstrukcje.
Turbiny wiatrowe pracują w kooperacji z elektrownią szczytowo-pompową. Wiatraki zostały obudowane zbiornikami wodnymi o wysokości 40 metrów i pojemności 40 tysięcy metrów sześciennych. Są one połączone z oddalonym o 5 kilometrów od farmy jeziorem. Różnica wysokości pomiędzy farmą a zbiornikiem wynosi aż 200 metrów.

Gdy silnie wieje, wyprodukowany prąd zasila pompy, które tłoczą wodę z jeziora do wiatraków, a gdy wieje słabo i zachodzi potrzeba wysłania większej ilości energii do sieci, woda z nich trafia do jeziora, wcześniej przepływając przez elektrownię wodną o mocy 16 MW.

Cała hybrydowa instalacja jest stanie zmagazynować aż 70 MWh energii elektrycznej, przy sprawności magazynowania na poziomie aż 80 procent.

Projekt o łącznej wartości ok. 80 milionów euro otrzymał ponad 7 milionów euro dofinansowania od niemieckiego ministerstwa środowiska. Technologia ma być oferowana komercyjnie na całym świecie.

Źródło: SonneWindWaerme / Fot. GE/Twitter

admin
Site Admin
Posty: 3961
Rejestracja: czw sie 30, 2007 11:44 am

Re: Wykorzystywanie energii odtwarzalnej, pojazdy elektryczne itp.

Postautor: admin » pt kwie 27, 2018 10:19 am

http://biznes.onet.pl/wiadomosci/medycy ... ing/x521yg | 16.05.2016 r.
Miażdżący raport WHO. Polskie najbardziej zanieczyszczone
Wśród najbardziej zanieczyszczonych 50 miast Unii Europejskiej są 33 polskie - wynika z najnowszego raportu „Globan Urban Ambient Air Pollution Database 2016” opublikowanego przez Światową Organizację Zdrowia (World Health Organization, WHO).

WHO przy opracowaniu raportu brała pod uwagę poziom pyłu PM2,5 zawieszonego w powietrzu, który – zdaniem ekspertów – jest najbardziej niebezpieczny dla zdrowia człowieka spośród innych zanieczyszczeń atmosferycznych. Wysokie natężenie PM2,5 powoduje choroby układu oddechowego i krążenia, a także zwiększa ryzyko, zachorowania na choroby nowotworowe. WHO zaleca, by poziom pyłu PM2,5 nie przekraczał 10 mikrogramów na metr sześcienny.

W opublikowanym raporcie aż 33 z 50 miast najbardziej zanieczyszczonych w UE miast leży w Polsce. Warto dodać, że stężenie pyłu PM2,5 w tych miastach trzykrotnie przekracza bezpieczną wartość, wskazaną przez organizację.

Krzysztof Tchórzewski, minister w resorcie energii komentując dane WHO dla Radia Podlasie, powiedział, że główną przyczyną zanieczyszczania miast w są spaliny samochodowe. Dodał, że ratunkiem na zmniejszenie zanieczyszczenia miast są samochody o napędzie elektrycznym.

- Najistotniejszym problemem do rozwiązania jest zasilanie takich pojazdów – powiedział Krzysztof Tchórzewski. Minister dodał, że nauka powinna skupić się na wymyśleniu bardziej trwałego systemu zasilania niż znany od ponad stu lat akumulator.


https://moto.wp.pl/samochody-elektryczn ... 709175425a | 23.03.2018
Samochody elektryczne mają przywileje.
Jazda buspasami i darmowe parkowanie na płatnych miejscach miejskich parkingów.
Od 22 lutego 2018 r. może korzystać z nich każdy. Wystarczy kupić elektryczny samochód. Problem w tym, że o nowych przepisach nie wiedzą urzędnicy i policja.


Badacze przypadkowo stworzyli akumulatory 400 razy wydajniejsze niż litowe
http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2016 ... iz-litowe/ | 2016-04-25

http://www.conowego.pl/aktualnosci/bada ... owe-17530/ | 24.04.2016


http://biznes.interia.pl/galerie/i-bizn ... 0687,1,499 | 09.06.2016 r.
Największa elektrownia słoneczna na świecie
W Dubaju powstanie największa elektrownia słoneczna na świecie. Do 2030 roku ma osiągnąć moc tysiąca megawatów. Obecnie największą elektrownię słoneczną budują Marokańczycy. Będzie miała powierzchnię stolicy kraju, Rabatu. Ma produkować prąd dla ponad miliona gospodarstw domowych. Emiratczycy postanowili wykorzystać podobne pustynne warunki i zbudować elektrownię, która produkowałaby sześć razy więcej energii. Będzie składała się z setek ruchomych, umieszczonych koncentrycznie luster. Lustra, zwane heliostatami, kierują promienie słoneczne na znajdująca się w środku okręgów wieżę. Odbiornik światła słonecznego tworzy parę wodną, która z kolei przekształcana jest w energię elektryczną. Budowa elektrowni jest częścią emirackiego programu czystej energii, zgodnie z którym za 15 lat aż 25 procent energii będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych. Zużycie energii elektrycznej w Dubaju jest ogromne i statystycznie rośnie o 5 procent rocznie.


"Najlepsze źródła geotermalne są w Koninie"
http://onet.tv/i/news/najlepsze-zrodla- ... nie/c95zhz |

admin
Site Admin
Posty: 3961
Rejestracja: czw sie 30, 2007 11:44 am

Re: Wykorzystywanie energii odtwarzalnej, pojazdy elektryczne itp.

Postautor: admin » pt kwie 27, 2018 10:25 am

Grzejnik z szyby i grafenu
Badacz o produkcji grafenu: Polska jest w elicie, nie zmarnujmy tego

http://tvn24bis.pl/tech,80/badacz-o-pro ... 51564.html | 11.06.2016


Polski grafen połączył siły
http://www.wp.pl / http://www.money.pl/gospodarka/wiadomos ... 05673.html | 15.06.2016


http://tech.wp.pl/kat,1009779,title,Gig ... &_ticrsn=5 | 2016-06-27
Powstaje gigantyczna pływająca oczyszczalnia śmieci. Finalnie nawet 100 km długości!
Niedaleko Polski, na wodach Morza Północnego materializuje się wizja największej na świecie pływającej oczyszczalni śmieci. Projekt może w ciągu 10 lat usunąć z Oceanu Atlantyckiego połowę spośród 8 milionów ton plastiku, który rocznie do niego trafia.

admin
Site Admin
Posty: 3961
Rejestracja: czw sie 30, 2007 11:44 am

Re: Wykorzystywanie energii odtwarzalnej, pojazdy elektryczne itp.

Postautor: admin » pt kwie 27, 2018 10:27 am

http://www.polska2041.pl/energia/news-m ... Id,2237949 | 30.07.2016
Polskie Sieci Elektroenergetyczne prognozują, że tylko do 2020 r. trzeba będzie wycofać bloki wytwórcze o mocy od 3 do 6,6 GW. Do 2035 r. zagrożone jest nie tylko utrzymanie bezpiecznego poziomu rezerw w systemie, ale nawet to, czy polskie elektrownie będą w stanie pokryć całe krajowe zapotrzebowanie na prąd.

[Jest okazja zainwestować w efektywne odnawialne źródła energii. - red.]

Dowierciliśmy się do skarbu
https://www.youtube.com/watch?v=wlgzPeOmGV8 | 06.02.2015

Obrazek

Obrazek

http://technowinki.onet.pl/vortex-bezlo ... owa/kqpbep | 18.05.2015
Vortex: bezłopatkowa turbina wiatrowa
Obrazek
Maszt wykonano z włókien szklanych oraz włókna węglowego i dzięki odpowiedniej konstrukcji może wibrować poruszany wiatrem. W jego podstawie wbudowano dwa pierścienie magnesów działających jak nieelektryczny silnik. Gdy maszt oscyluje w jedną stronę, magnesy ciągną go w przeciwnym kierunku, co zapewnia jego ruch niezależnie od prędkości wiatru. Tworzona w ten sposób energia kinetyczna, jest następnie zmieniana w prąd w specjalnym alternatorze.

http://www.onet.pl / http://rwelab.forbes.pl/elektrownia-wia ... 0,1,1.html |
Słupy, które generują prąd. Pomysł elektrowni wiatrowej bez wirnika
Za pomysłem bezłopatkowej turbiny "Bladeless" stoi hiszpańska firma Vortex. Jej produkt wygląda jak wielki słup, bez żadnych wystających elementów. Założeniem projektu była rezygnacja z łopat wirnika, przy zachowaniu efektywności konstrukcji. Pomysł spotkał się z ciepłym przyjęciem i rozbudził nadzieję, że kiedyś uda mu się zastąpić tradycyjne turbiny wiatrowe, które w związku z hałasem i infradźwiękami są czasem krytykowane przez okolicznych mieszkańców

Jak dzia­ła ów sys­tem? In­ży­nie­ro­wie za­pro­jek­to­wa­li go w ten spo­sób, aby wy­ko­rzy­sty­wał tzw. wi­ro­wość, czyli efekt za­wi­ro­wań po­wie­trza wokół masz­tu, zmie­nia­jąc go w ener­gię ki­ne­tycz­ną.

Nie po­trze­bu­je więc żad­nych prze­ło­żeń, pasów ani na­pę­dów. Nie ma żad­nych ru­cho­mych czę­ści, co ozna­cza niż­sze kosz­ty eks­plo­ata­cji, a w efek­cie jesz­cze tań­szą ener­gię. Re­duk­cji ulec mają kosz­ty utrzy­ma­nia urzą­dze­nia, a także kosz­ty pro­duk­cji.

Twór­cy tego no­we­go roz­wią­za­nia ob­li­czy­li, że ener­gia ge­ne­ro­wa­na przez bez­ło­pat­ko­wą kon­struk­cję może być nawet o po­ło­wę tań­sza od ener­gii wy­twa­rza­nej przez kla­sycz­ne tur­bi­ny wia­tro­we. Mniej­szy bę­dzie rów­nież tzw. „ślad śro­do­wi­sko­wy”.

Z pewnością wydajność "Bladeless" będzie jednak niższa niż konwencjonalnych turbin. Vortex przyznaje, że jeden maszt wyprodukuje niemal 30 proc. energii mniej. Niewielka moc urządzenia może być zrekompensowana przez możliwość ustawienia większej liczby "słupów" bardzo blisko siebie, co jest niemożliwe przy normalnych turbinach. Według producentów wysoki na 12 metrów maszt będzie w stanie "przechwycić" około 40 procent siły wiatru wiejącego z prędkością 41 km/h.

Pieniądze na produkcję "Bladeless" Vortex zbiera za pomocą serwisu crowdfundingowego.


Vortex Bladeless - nowa elektrownia wiatrowa - HORYZONT ZDARZEŃ #14

https://www.youtube.com/watch?v=gRVgH8rGmJA | 15.06.2015

admin
Site Admin
Posty: 3961
Rejestracja: czw sie 30, 2007 11:44 am

Re: Wykorzystywanie energii odtwarzalnej, pojazdy elektryczne itp.

Postautor: admin » pt kwie 27, 2018 10:31 am

http://www.bateriegrafenowe.pl/ | 15.07.2016
Baterie grafenowe
Pełna bateria w 15 min? Tak to możliwe, pierwsza komercyjna prezentacja baterii grafenowej.
Kilka dni temu miała prezentacja pierwszego urządzenia, które można nazwać powerbankiem o pojemności 4800 mAh, czyli znacznie większego od standardowej baterii, jaką znajdziecie w nowoczesnych smartphonach (3000 mAh).
Zaprezentowany produkt został nazwany G-King i został zaprojektowany przez chińską firmę Chinese company Dongxu Optoelectronics.

Jak podaje producent, baterię można naładować w niecałe 15 minut i ma wytrzymać ponad 3500 cykli ładowania / rozładowania. Oba te parametry napawają optymizmem. Dodajmy do tego fakt, rozwijania się technologii ładowania bezprzewodowego.


http://www.wp.pl / http://www.money.pl/gospodarka/wiadomos ... 54089.html | 14.09.2016
Narodowy samochód elektryczny
elektryczny

Kontrolowane przez Skarb Państwa spółki energetyczne – PGE, Tauron, Enea i Energa – dostały ambitne zadanie: zbudować elektryczny samochód osobowy i zelektryfikować nim polskie drogi. Portal WysokieNapiecie.pl sprawdził, jak daleko sięgają plany rządu i czy są realne.

Aby urzeczywistnić te rządowe plany, energetyczni czempioni złożyli 9 września do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o zgodę na powstanie wspólnej spółki pod nazwą ElectroMobilityPoland. UOKiK poinformował o tym we wtorek, wyraźnie wyprzedzając zamiary rządu i samych spółek energetycznych. Godzinę po publikacji depeszy PAP z tą informacją domena internetowa z nazwą spółki została wykupiona przez firmę handlującą adresami internetowymi.
| Bartłomiej Derski


Ursus zaprezentował prototyp elektrycznego pojazdu dostawczego
Spółka Ursus, znana z produkcji ciągników i maszyn rolniczych, zaprezentowała Lublinie prototyp nowego elektrycznego pojazdu dostawczego. Otworzyła uroczyście odremontowaną halę produkcyjną w dawnej fabryce samochodów.
http://biznes.onet.pl/wiadomosci/przemy ... ego/xxbvrg | 16.09.2016


Wróć do „POLITYKA/PRAWO/GOSPODARKA”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 41 gości