Z (mojego) ŻYCIA WZIĘTE...

admin
Site Admin
Posty: 3230
Rejestracja: czw sie 30, 2007 11:44 am

Re: Z (mojego) ŻYCIA WZIĘTE...

Postautor: admin » pt cze 26, 2020 8:24 am

Nowy dzierżawca ośrodka: "Albo będziesz P. pracował (teraz koszenie kosiarką)(24h na dobę), albo 2 godziny i pana nie ma z zakazem wstępu!"...
Cały garaż 4x6 metrów moich klamotów + w pokoju - dorobek mojego życia...

Pismo przekazane nowemu dzierżawcy:
25.06.2020 r.
Moja praca/warunki/sytuacja


Mam pracę [Już nie.] w (...): 6 godzin dziennie za 2.500 zł z ubezpieczeniem. Ale wziąłem wolne do końca sierpnia (chyba że będzie lepsza oferta, to zrezygnuję).
Mam od teraz pracę jako stróż nocny w Mielnie (pracowałem tam w zeszłym roku) za 3000 zł miesięcznie.
Ja wiem, iż P. chcą jak najtańszego i by jak najdłużej pracował pracownika. Ja z kolei nie jestem idiotą, tylko rozsądną osobą. I mam w planie kupno m.in. kontener mieszkalny.
Więc nie stać mnie na rezygnację z 6000 zł. – Tym bardziej, że są to spore i pewne pieniądze (z 1500 zł nie ma możliwości cokolwiek kiedykolwiek oszczędzić).
I ja już tutaj straciłem 2 sezony (nie otrzymałem 10 tys. zł za cały sezon 2018 i potem za stróżowanie = 20 tys. zł), zleciały 2 lata życia
Sezon się skończy, a P. mogą być niewypłacalni, zrezygnować z ośrodka, a ja zostanę bez wody, prądu, pieniędzy (co już tutaj przerabiałem…).

Umówiliśmy się, że będę zajmował się stróżowaniem za 1500 zł miesięcznie, a tymczasem jestem jednocześnie stróżem, portierem i pracownikiem gospodarczym. Jeśli więc uważa P., że 1500 zł za stróżowanie to za dużo, to proszę mi płacić odpowiednio mniej za samo stróżowanie + zajmowanie się kluczami/otwieraniem i zamykaniem domków, pomieszczeń + zbieranie śmieci z koszy (w sezonie wraz z sortowaniem zajmuje to średnio 2 godziny dziennie),

Płaca minimalna w 2020 r. wynosi 1920,62 złotych na rękę + ubezpieczenie. Za 8 godzin dziennie/40 tygodniowo/około 170 godzin miesięcznie. 7 dni wolnego w miesiącu.
Ja zarabiam u P. 1500 zł (w (...) stróż za samo pilnowanie obiektu otrzymuje 2000 zł) i bez ubezpieczenia.
Mniej niż minimalna płaca i jeszcze bez rejestracji oznacza minimalne oczekiwania.
Więc sprostam tym oczekiwaniom łącząc pracę jako nocny stróż w (...) i w dzień jako pracownik na (...).
Zaliczek nie potrzebuję (przekazałem swoją część Andrzejowi, to mi odda, gdy otrzyma wypłatę)
Z poważaniem,
Państwa pracownik Piotr z (...)

Do P. (...)
Witam
Mam prośbę: proszę przypomnieć mi warunki pracy na P. Ośrodku w sezonie:
- ile godzin dziennie:
- ile i jak długich przerw, posiłków:
- ile dni w tygodniu:
- jakie zarobki:

„Dzień dobry,
warunki zatrudnienia ustalam zawsze indywidualnie z każdym potencjalnym pracownikiem czy też zleceniobiorcą.

Z reguły moi pracownicy pracują 8-10 godzin dziennie przez 5-6 dni w tygodniu. Oczywiście zdarzają się wyjątki od tej reguły w przypadku większej ilości pracy.

Przerwy w pracy ustalane są przez poszczególnych kierowników działów. Jeśli chodzi o świadczenia dodatkowe tj. nocleg czy wyżywienie to wszyscy moi pracownicy mogą z tego korzystać bezpłatnie.

Nie mogę udzielić Panu informacji na temat wynagrodzeń bo tak jak wcześniej wspomniałem stawka jest ustalana indywidualnie. Na pewno nie proponuje stawek niższych niż stawka minimalna przy umowach zleceniach tj. 17zł brutto czyli ok. 11zł netto.

Pozdrawiam,
(...)
Dyrektor
tel.: ; e-mail:

„Jak podał premier Mateusz Morawiecki na konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Lublinie, 1 stycznia 2020 roku płaca minimalna wzrośnie do 2600 złotych, co na rękę daje kwotę 1920,62 złotych.”

https://poradnikpracownika.pl/-wymiar-czasu-pracy
„Zgodnie z art. 129. § 1. kp czas pracy wynosi 8 godzin na dobę w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy oraz 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy.”

https://strefabiznesu.pl/kodeks-pracy-2 ... 0-14506815
Kodeks pracy 2020 - tekst jednolity. Aktualny stan prawa pracy w Polsce [czerwiec 2020]
Art. 13. Pracownik ma prawo do godziwego wynagrodzenia za pracę. Warunki realizacji tego prawa określają przepisy prawa pracy oraz polityka państwa w dziedzinie płac, w szczególności poprzez ustalanie minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Art. 14. Pracownik ma prawo do wypoczynku, który zapewniają przepisy o czasie pracy, dniach wolnych od pracy oraz o urlopach wypoczynkowych.
Art. 15. Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy.
Art. 16. Pracodawca, stosownie do możliwości i warunków, zaspokaja bytowe, socjalne i kulturalne potrzeby pracowników.

Art. 18. § 1. Postanowienia umów o pracę oraz innych aktów, na których podstawie powstaje stosunek pracy, nie mogą być mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy.
§ 2. Postanowienia umów i aktów, o których mowa w § 1, mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy są nieważne; zamiast nich stosuje się odpowiednie przepisy prawa pracy.

Art. 18.2. Pracownicy uczestniczą w zarządzaniu zakładem pracy w zakresie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach.


Wróć do „RÓŻNE”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości